Zavod za gradbeništvo z obnovljenim laboratorijem za konstrukcije
Ljubljana, 17. decembra - Zavod za gradbeništvo je danes odprl obnovljeno infrastrukturo laboratorija za konstrukcije, ki zajema rekonstrukcijo prizidka ob laboratorijski hali ter prekritje zunanje žerjavne proge v skupni velikosti skoraj 849 kvadratnih metrov. Prenova, vredna 2,2 milijona evrov, bo omogočila dvig tehnološke ravni eksperimentalno-raziskovalnega dela zavoda.
Direktor Zavoda za gradbeništvo Andraž Legat je ob današnjem odprtju obnovljenega laboratorija povedal, da prenovljena oprema in prostori predstavljajo največjo infrastrukturno pridobitev za zavod v zadnjih dveh desetletjih.
Novi prizidek v obsegu 470 kvadratnih metrov ter skoraj 380 kvadratnih metrov velik nadstrešek žerjavne proge bosta zavodu omogočila polno, učinkovito in pravilno izrabljenost dosedanje kot tudi nove opreme za aktivnosti na področju znanosti in raziskav ter za tesnejše sodelovanje z industrijo, je dejal Legat.
Za projekt obnove laboratorija za konstrukcije, ki je trajal tri leta, so 1,4 milijona sredstev pridobili iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Preostalih 800.000 evrov pa sta prispevala ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter zavod sam.
Ta je po Legatovih besedah v več kot 20 letih delovanja postal prepoznaven doma, še bolj pa v tujini. Med drugim so sodelovali in koordinirali tudi 50 mednarodnih projektov. "Kljub temu da so naše raziskave usmerjene predvsem aplikativno, pa vzdržujemo tudi vez z največjimi znanstvenimi spoznanji," je poudaril direktor.
Legat je izrazil željo, da bi državne inštitucije večkrat izkoristile vrhunsko znanje njihovega zavoda. Del razlogov za premajhno vključenost vidi v zakonu o javnem naročanju, kjer je edini kriterij cena, kar po njegovem mnenju zavira implementacijo raziskav in tehnološkega napredka Slovenije. Upanje zato polaga v prihajajoče zakonske sprememb, katerih osnutek je v javni obravnavi, "saj bodo brez sprememb na tem področju tudi visoki cilji strategije pametne specializacije ostali le delno neuresničeni."
Zavod za gradbeništvo je po besedah prorektorja Univerze v Ljubljani Gorana Turka eden izmed najpomembnejših stebrov raziskovanja v gradbeništvu, ki zaposluje skoraj 40 odstotkov raziskovalcev s tega področja. Univerza ter gradbeništvo se povezujeta na več ravneh, zato je današnji uspeh zavoda na nek način tudi uspeh univerze, je še dejal Turk.
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič je poudarila, da mora država, ko se pojavi priložnost, dopolniti infrastrukturne podlage oziroma laboratorije, ki omogočajo ustvarjalno delovanje ter primerljivost s svetom. "Želimo krepiti razvoj kompetenc, veščin, ki so potrebne, da s svetom sodelujemo bolj konkurenčno ter bolj prepoznavno. Upamo, da se infrastrukturni tokovi ne bodo ustavili le pri tem, temveč da jih bomo zmogli, vsaj v raziskovalnem delu, podpirati tudi naprej."
Nova oprema bo laboratoriju omogočila izvajanje poizkusov, ki doslej niso bili mogoči, je dejal vodja prenovljenega laboratorija za konstrukcije Uroš Bohinc. Z novo reakcijsko steno bodo med drugim lahko izvajali preizkuse večjih gradbenih elementov, kjer so potrebne visoke obremenitve, s posodobitvijo servohidravličnega sistema, s katerim izvajajo obremenitve konstrukcij, pa so dosegli točko, ko lahko izredno kompleksne obremenitve izvajajo ter so pri postavitvi raznovrstnih eksperimentov zelo fleksibilni, je še povedal Bohinc.
Laboratorij za konstrukcije predstavlja pomemben del raziskovalne infrastrukture zavoda in je namenjen zlasti izvajanju različnih mehanskih preskusov. Poglavitne dejavnosti laboratorija so različne preiskave odziva elementov in konstrukcij pri statični in dinamični obtežbi, terenski pregledi in preiskave konstrukcij in razvoj preskusnih metod in pripadajoče programske opreme.