STAznanost

Ljubljana.
Račun, davčna blagajna.
Foto: STA
Arhiv STA

Sistem obvezne uporabe davčnih blagajn stekel brezhibno

Ljubljana, 2. januarja - Ponudniki blaga in storitev, ki poslujejo z gotovino, morajo od danes uporabljati davčne blagajne. Do 7. ure jih je po podatkih Finančne uprave RS (Furs) uporabilo 18.836 različnih zavezancev, ki so skupaj potrdili skoraj 30.000 računov. Sistem deluje brezhibno, so sporočili s Fursa.

Prvi ponudniki blaga in storitev, ki poslujejo z gotovino, so začeli davčne blagajne poskusno uporabljati že 1. decembra lani, uradno pa je sistem zaživel danes. Od danes morajo biti davčno potrjeni vsi računi, so v današnjem sporočilu za javnost zapisali na Fursu.

V zadnjih dneh leta 2015 je bilo vsak dan davčno potrjenih več kot dva milijona računov, ko bodo v sistem vključeni vsi zavezanci (teh naj bi bilo po oceni Fursa med 60.000 in 80.000) pa jih vsak dan pričakujejo tri do pet milijonov.

"Pričakujemo, da bo sistem še naprej deloval tako, kot deluje do zdaj, torej brezhibno," so v sporočilu za javnost zapisali na Fursu. Kot so dodali, davčna potrditev računa podaljša izdajo računa v povprečju za pet stotink sekunde.

Da bi zavezanci lahko sami preverili svojo pripravljenost glede obveznosti davčnih blagajn, je Furs na svojih spletnih straneh objavil tudi kontrolni list, s katerim je mogoče preveriti, ali imajo vse potrebno v zvezi z davčnimi blagajnami.

Za uporabo davčne blagajne je med drugim potrebno namensko digitalno potrdilo, brez katerega davčna blagajna ne deluje. Doslej je takšna potrdila prevzelo 36.240 zavezancev.

Tistim, ki si do danes davčnih blagajn še niso uredili, na Fursu svetujejo, da lahko še vedno uporabljajo vezano knjigo računov ali aplikacijo Mini blagajna, ki je brezplačno na voljo na njihovih spletnih straneh.

Kot izhod v sili, če je zavezanec res storil vse za pridobitev davčne blagajne, a mu obstoječe blagajne iz objektivnih razlogov še ni uspelo dobiti ali nadgraditi, hkrati pa dnevno izdaja zelo veliko računov, zakon o davčnem potrjevanju računov dopušča izdajo računov na stari blagajni. Vendar pa bo treba vse tako izdane račune potrditi naknadno.

Predstavniki mobilnih enot Fursa bodo v naslednjih dneh na terenu preverjali stanje uporabe davčnih blagajn pri zavezancih, kot so to s preventivnimi pregledi delali že decembra lani. Pri tistih, pri katerih ne bodo odkrili grobih in ponavljajočih kršitev, bodo nadzorne aktivnosti predvsem informativne, z namenom, da se zavezanci čim hitreje vključijo v nov sistem davčnih blagajn.

Opozarjajo pa, da bodo predstavniki Fursa na terenu v primeru zaznanih grobih kršitev zavezancev, kot je popolna ignoranca sistema davčnih blagajn, neizdajanje računov ali delo in zaposlovanje na črno, kršitelje ustrezno sankcionirali skladno z zakonom.