Ljubljana.
Lek.
Foto: Domen Grögl/STA
Lek lani ustvaril 358 novih zaposlitev
Ljubljana, 25. januarja - Družba Lek je lani zaposlila 358 novih sodelavcev, razvila 17 novih ključnih izdelkov, nadaljevala z vlaganji, uvedla inovativno farmacevtsko proizvodnjo in povečala obseg proizvodnje. Med drugim je v letu, ko obeležuje 70-letnico poslovanja, prvič začela razvijati končne biofarmacevtske izdelke.
Ob koncu minulega leta je bilo v Leku več kot 3500 redno zaposlenih sodelavcev. 46 odstotkov jih je imelo visokošolsko izobrazbo, od tega je več kot 470 magistrov in doktorjev znanosti. V zadnjih petih letih je družba v Sloveniji zaposlila več kot 1400 sodelavcev, so sporočili iz Leka.
Nadaljevali so z uvajanjem inovativnih kadrovskih praks, prvič pa izvedli Bio karierni zajtrk. Po navedbah Leka gre za kadrovsko spodbudo za vračanje slovenskih strokovnjakov, ki so na delu ali študiju v tujini, v slovensko okolje.
V Sloveniji je bila v lanskem letu opravljena četrtina vseh Sandozovih razvojnih projektov. Lani so iz Slovenije vložili dosjeje za 17 novih ključnih izdelkov za najzahtevnejše svetovne trge, v zadnjih štirih letih pa za skupno več kot 80 novih izdelkov. Največje število novorazvitih izdelkov so lansirali na trge Evrope, Kanade, Avstralije, ZDA in Japonske.
Med njimi prevladujejo zdravila za zniževanje ravni holesterola in povišanega krvnega tlaka, zdravljenje sladkorne bolezni, alergijskega rinitisa, migrene, nespečnosti, uroloških in želodčnih bolezni ter tudi nesteroidna protivnetna zdravila. Sandozov slovenski razvojni center je lani vložil štiri nove patentne prijave, tako da ima družba do zdaj po svetu pridobljenih skupno že več kot 800 patentnih pravic.
Kot so poudarili v Leku, je bila Slovenija tudi lani ena vodilnih Sandozovih lokacij za uvedbo novih izdelkov na trg. Na 85 trgih so uvedli več kot 10 novih molekul oziroma več kot 650 novih izdelkov.
Lani je Novartis kot prvi v Slovenijo pripeljal tudi inovativno farmacevtsko proizvodnjo, in sicer z odprtjem prvega objekta za proizvodnjo učinkovin za inovativna zdravila v Sloveniji. V novih laboratorijih za razvoj končnih biofarmacevtskih izdelkov, kontrolo kakovosti in tehnični razvoj biofarmacevtike v okviru Biofarmacevtike Mengeš je družba v letu 2016 poleg razvoja proizvodnje učinkovin za podobna biološka zdravila prvič začela razvijati tudi končne biofarmacevtske izdelke.
Skupni obseg proizvodnje se je lani sicer povečal. Izdelki, proizvedeni v Sloveniji, se po vsem svetu tržijo skozi široko Sandozovo in Novartisovo prodajno mrežo, so še poudarili v Leku.
V letu 2016 je Novartis za naložbe v Sloveniji namenil skoraj 170 milijonov evrov, od leta 2003 pa je vložil za več kot 1,9 milijarde evrov sredstev. Od tega je bila več kot milijarda namenjena naložbam v razvoju, drugo pa v posodabljanje in širitev proizvodnih zmogljivosti.
Lek je del Sandoza, generične enote švicarske farmacevtske skupine Novartis, ki deluje v številnih državah sveta.