Slovenska podjetja v Cern po informacije in poslovne priložnosti
Ženeva, 9. oktobra - Na sedežu Evropske organizacije za jedrske raziskave (Cern) je danes potekal Dan slovenske industrije, ki se ga poleg predstavnikov države udeležuje tudi 24 podjetij. Z dogodkom želijo po besedah direktorice Spirit Slovenija Ajde Cuderman dokazati, da so slovenska podjetja primeren partner tudi na tehnološko najbolj naprednih področjih.
Z dvodnevnim dogodkom, ki ga ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) pripravlja v sodelovanju z javno agencijo Spirit Slovenija in Gospodarsko zbornico Slovenije (GZS), želi država poglobiti in spodbuditi sodelovanje slovenskega gospodarstva s Cernom.
Del slovenske delegacije v Cernu, ki se pod vodstvom državnega sekretarja Jerneja Štromajerja udeležuje dogodka, so tako tudi predstavniki 24 slovenskih podjetij s področij gradbeništva, nizkih gradenj in tehničnih storitev, elektrotehnike in magnetov, elektronike in radijskih frekvenc, informacijske tehnologije, vakuuma in nizkih temperatur, strojništva in surovin, zdravja, varnosti in okolja.
S Cernom danes sodeluje približno 20 slovenskih znanstvenikov, ki sodelujejo pri najnovejših in najboljših temeljnih fizikalnih raziskavah. "Ni dvoma, da je lahko pri sodelovanju s Cernom uspešna tudi slovenska industrija," je v uvodnem nagovoru poudaril generalni direktor za finance in človeške vire v Cernu Martin Steinacher.
Po besedah Mitje Gorenščka z Gospodarske zbornice Slovenije je lahko ravno tokratni dan industrije prelomna točka na področju sodelovanja med slovenskimi podjetji in Cernom.
Z organizacijo Dneva slovenske industrije želijo sicer po besedah direktorice Spirit Slovenija Ajde Cuderman dokazati, da so slovenska podjetja primeren partner tudi na najbolj tehnološko naprednih področjih.
Nadejala se je, da bi današnji dogodek okrepil zaupanje Cerna v Slovenijo ter slovenske storitve in produkte, ki "lahko prispevajo k Cernovim aktivnostim in raziskovalnim naporom ter odprejo nova partnerstva in okna priložnosti".
Vodja slovenske ekipe na detektorju ATLAS v Cernu Marko Mikuž je na dogodku predstavil bogato zgodovino sodelovanja slovenskih znanstvenikov s Cernom, ki sega že v leto 1975. Letos tako obeležujemo 44 let sodelovanja Slovenije s Cernom, od katerega so po besedah Mikuža ogromno pridobili.
Slovenski znanstveniki so na temo raziskav v Cernu do danes objavili več kot 1300 znanstvenih člankov, nastalo pa je tudi 25 diplomskih, 12 magistrskih nalog, 33 doktorskih nalog, je povedal državni sekretar Štromajer.
Vključevanje slovenskega gospodarstva v Cern bo po njegovem mnenju okrepilo tudi sodelovanje med slovensko znanostjo in gospodarstvom. To sodelovanje je namreč po besedah Štromajerja ključnega pomena za doseganje najboljših rezultatov na svetovnem trgu.
Slovenija ima od leta 2017 status pridružene članice Cerna, ki je predhodna faza članstva. V tej predhodni fazi Slovenija na leto vplačuje milijon švicarskih frankov, polnopravno članstvo pa jo bo stalo približno 2,8 milijona frankov.
Slovenija trenutno spada med države članice Cerna, ki imajo zelo nizko razmerje med vplačilom države in vrednostjo realiziranih pogodb s Cernom, je povedal predstavnik slovenskega gospodarstva za sodelovanje s Cernom Samo Tuma. Se pa je stanje v zadnjih treh letih nekoliko izboljšalo, podjetja so pridobila več manjših naročil, zgradila ugled in pridobila izkušnje, je dodal.
Slovenska podjetja morajo po njegovem mnenju biti bolj konkurenčna, predvsem pri kakovosti. Poleg tega mora država po njegovem mnenju "poiskati in prodati nišne produkte in znanja, se še bolj približati Cernu ter v njem sodelovati z odlično inženirsko delovno silo," je še povedal Tuma.
V nadaljevanju so predstavniki Cerna slovenski delegaciji predstavili način poslovanja podjetij s Cernom, možnosti sodelovanja pri znanstvenih in razvojnih dejavnostih in oblikovanju inovativnih rešitev ter sklepanju sporazumov o sodelovanju. Predstavili so poslovne priložnosti, prenos tehnologije iz Cerna v industrijo, pa tudi javna naročila na strani Cerna.
V drugem delu dogodka so se slovenska podjetja v kratkih petminutnih nastopih predstavila predstavnikom Cerna, konferenčnemu delu programa pa so sledili konkretni individualni sestanki med predstavniki podjetij in predstavniki Cerna.
Ti se bodo nadaljevali tudi drugi dan obiska, po tem, ko si bo slovenska delegacija ogledala kompaktni muonski solenoid (CMS), ki je detektor splošnega namena pri velikem hadronskem trkalniku (LHC), in antiprotonski decelerator (AD).
Ženevski Cern, ustanovljen leta 1954, je osrednji svetovni laboratorij za fiziko delcev in sodi med najbolj elitne znanstvene institucije na svetu, saj uporaba njegovih zmogljivosti pogosto povzroči razvoj novih tehnologij. Glavni namen organizacije je zagotavljanje raziskovalne infrastrukture - pospeševalnikov protonov, antiprotonov, težkih ionov, elektronov in pozitronov.