STAznanost
Humanistika in družboslovje

Na znanstveni konferenci razpravljali o povezavi med duševnim zdravjem in inovacijami

Ljubljana, 25. novembra - V Mariboru je pretekli teden potekala 12. znanstvena konferenca DOBA Fakultete z naslovom Psihologija v poslovnem svetu. Na njej so mednarodni psihologi, ekonomisti in inovatorji razpravljali o povezavi med duševnim zdravjem in inovacijami. Strinjali so se, da so pri spopadanju z izzivi sodobnega časa nadvse pomembna pozitivna čustva.

Maribor. Znanstvena konferenca DOBA Fakultete z naslovom Psihologija v poslovnem svetu. Foto: Marko Pigac

Maribor.
Znanstvena konferenca DOBA Fakultete z naslovom Psihologija v poslovnem svetu.
Foto: Marko Pigac

Kot so sporočili s fakultete, je na konferenci sodelovalo več kot 60 mednarodnih psihologov, ekonomistov in inovatorjev. Privabila je tudi več kot 150 udeležencev z uglednih domačih in tujih univerz, raziskovalnih institucij ter vodilnih podjetij.

"Gre za prvo konferenco v Sloveniji, ki povezuje psihologijo in poslovni svet ter poudarja strateški pomen psihologije in coachinga v poslovnem svetu, v katerem vse bolj prepoznavamo, da so motivirani in zadovoljni zaposleni ključ do uspeha," je povedala strokovna vodja konference ter vodja Centra za poslovni coaching na DOBA Fakulteti Daša Grajfoner.

Sodelujoči so se strinjali, da so pri spopadanju z izzivi sodobnega časa nadvse pomembni pozitivna čustva, odpornost in samozaupanje. Razpravljali so o povezavi med duševnim zdravjem in inovacijami, poudarjajoč, da travme omejujejo ustvarjalnost.

Mlajše generacije so predstavili kot nosilke upanja, vendar da potrebujejo varno okolje za razvoj. Hierarhični model vodenja ni več primeren, zlasti glede inovacij, so izpostavili. Podprli so prehod na mrežno sodelovanje. "Pomembno je, da smo odgovorni in ustvarjamo bolj vključujočo prihodnost," so poudarili.

Velimir Srića z Univerze v Zagrebu je dejal, da živimo v svetu motenj, kot so politična nestabilnost, podnebne spremembe, digitalna preobrazba in upadanje zaupanja v institucije. Tradicionalni sistemi po njegovem mnenju težko sledijo hitrim tehnološkim in družbenim spremembam, med delavci pa naraščata osamljenost in nezaupanje. "Vodje se morajo od-učiti starih navad, spodbujati odkritost, transparentnost, pozitivno razmišljanje, zaupati morajo v ekipo," je poudaril.

Kot primer orodja, uporabnega za reševanje psiholoških izzivov in krepitev dobrega počutja, je Guek Nee Ke z malezijske univerze Heriot-Watt predstavila model PERCE, ki je bil razvit med pandemijo covida-19. Osredotoča se na pozitivna čustva in samoučinkovitost pri obvladovanju stresa. Model, kot so navedli, pripravljajo za širšo uporabo pri razvoju trajnostnega dobrega počutja in sočutnega voditeljstva, ki izboljša timsko uspešnost.

Ustanoviteljica Ecocivilisation Violeta Bulc pa je izpostavila množične inovacije kot ključ za reševanje globalnih izzivov. Zavzela se je za preoblikovanje zastarelih okvirov ter ustvarjanje trajnostne vrednosti z vključevanjem skupnosti in kolektivnega vodenja za dolgoročne spremembe.