STAznanost

Slovenija in Francija izbrali nove raziskovalne projekte v okviru skupnega programa PHC Proteus

Ljubljana, 22. novembra - Na zasedanju mešane komisije za sodelovanje med Slovenijo in Francijo v okviru programa PHC Proteus, ki spodbuja skupne raziskovalne projekte, so izbrali sedem novih projektov, ki bodo sofinancirani v obdobju 2025-2026. Potrdili so tudi nadaljevanje vseh 10 projektov, izbranih na prejšnjem zasedanju, ki bodo potekali tudi v letu 2025.

Kot so sporočili z ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, je slovensko delegacijo na zasedanju v Ljubljani vodila vodja službe za evropske zadeve in mednarodno sodelovanje pristojnega ministrstva Tina Vuga, francosko delegacijo pa svetovalec za sodelovanje na področju kulture francoskega veleposlaništva v Sloveniji in direktor Francoskega inštituta v Ljubljani Karl Cogard.

Slovenska in francoska delegacija sta pri izboru projektov, prijavljenih na javni razpis za obdobje 2025-2026, obravnavali 12 skupnih prijav. Mešana komisija je za sofinanciranje v obdobju od 1. januarja 2025 do 31. decembra 2026 izbrala sedem projektov, pri čemer je upoštevala njihov doprinos na področju znanosti, prioritete v znanstvenem sodelovanju med državama in finančna sredstva vsake od obeh strani. Vseh 10 projektov, ki so bili izbrani na prejšnjem zasedanju, pa je potrdila za nadaljevanje v letu 2025.

Program PHC med Slovenijo in Francijo izvajajo od leta 1994. Dobil je simbolično ime PHC Proteus, po človeški ribici. Pogoj za pridobitev financiranja iz programa je, da morata raziskovalni projekt pripraviti dve raziskovalni skupini - slovenska in francoska. Vsi projekti se ocenijo in razvrstijo na podlagi odličnosti, pri čemer imajo prednost mlajše raziskovalke in mlajši raziskovalci.

Tako slovenska kot francoska stran sta na zasedanju izpostavili, da je izrednega pomena širjenje rezultatov preko skupnih objav. V okviru projektov si želita spodbujati mobilnost mladih znanstvenikov in da bi se sodelovanja lahko nadaljevala v okviru evropskih ali mednarodnih programov oz. v povezavi z gospodarskim in industrijskim sektorjem.

Dogovorili sta se tudi o preučitvi možnosti okrepitve skupne promocije programa PHC Proteus. Kot so navedli, bosta v prihodnje iskali možnosti za promocijo v okviru različnih dogodkov. Upoštevali bosta tudi pripombe znanstvene skupnosti, podane na slovesnosti ob 30-letnici programa PHC Proteus.

Prav tako sta se dogovorili o preučitvi možnosti vzpostavitve mehanizma finančne podpore srednjega obsega za skupne raziskovalne projekte. Za naslednji javni razpis programa za obdobje 2026-2027 pa sta se dogovorili, da bodo imeli prednost projekti, katerih vodje v zadnjih dveh razpisih programa niso prejeli financiranja. Naslednje zasedanje bo potekalo 16. oktobra 2025.