STAznanost

Mesec znanosti bo do konca decembra postregel s številnimi dogodki

Ljubljana, 17. septembra - Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije tudi letos pripravlja niz dogodkov, združenih v Mesec znanosti. Od 18. septembra do 20. decembra bodo med drugim naslavljali teme o umetni inteligenci in superračunalnikih, jedrski energiji, biogospodarstvu in mikroplastiki, občanski znanosti in komuniciranju znanosti, so sporočili z ministrstva.

Dogodki v okviru Meseca znanosti se bodo začeli s Stičiščem znanosti in gospodarstva v okviru Mednarodnega sejma obrti in podjetništva (Mos) v Celju, ki bo na ogled od 18. do 22. septembra. Letos bodo v ospredju področja bio in nanotehnologij, bionike ter vesoljskih tehnologij.

Enega od vrhuncev Mesec znanosti predstavljajo tudi dogodki in aktivnosti, ki se bodo že tradicionalno odvili zadnji petek v septembru na Evropsko noč raziskovalk in raziskovalcev. Poleg obeh uradnih projektov, financiranih v okviru Obzorja Evropa, Humanistika, to si ti! in oooZnanost!, bo ministrstvo podprlo tudi številne pridružene dogodke.

Letos je v program Meseca znanosti vključena tudi Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS (Aris), ki bo v mesecu novembru organizirala Dan Aris, v mesecu decembru pa tudi Dan odprtih vrat Aris.

Kot so na ministrstvu napisali v sporočilu za javnost, bodo Mesec znanosti z aktivnostmi in dogodki popestrile številne raziskovalne organizacije. Institut Jožef Stefan (IJS) bo organiziral že 17. mednarodno konferenco o prenosu tehnologij - ITTC, delavnico MladiUpi, kjer bodo ponudili podjetniško usposabljanje za mlade raziskovalke in raziskovalce ter prikaz eksperimentov s področja fizike, predstavitev ERC projektov na IJS in poseben dogodek presenečenja ob svetovnem dnevu znanosti.

Kemijski inštitut načrtuje mednarodni dogodek na temo mikroplastike, Univerza v Mariboru se bo predstavila s Festivalom znanosti FestUM, Univerza v Ljubljani bo organizirala razstavo fotografij iz laboratorijev v okviru dogodka Na stičišču znanosti in umetnosti, medtem ko bosta Centralna tehniška knjižnica in Univerzitetna knjižnica obeh univerz organizirali Mojstrski seminar komuniciranja znanosti.

V oktobru ali novembru bo potekala tudi predstavitev dokumenta z naslovom Komuniciranje znanosti v Sloveniji, ki je nastal v okviru ministrstva in Arisa, ter okrogla miza.

Mlada akademija bo tokrat v sodelovanju z zavodom Znanost na cesti organizirala okroglo mizo z naslovom Komuniciranje znanosti v Sloveniji, nadaljevali pa bodo z delavnicami, ki jih posvečajo vprašanju doktorskega študija in karieram na področju znanosti.

Nadaljuje se tudi sodelovanje z uveljavljenimi in tradicionalnimi partnerji Meseca znanosti, kot so društvo Vtis, ki bo v sodelovanju z ministrstvom konec decembra organiziralo že 9. Simpozij slovenskih raziskovalcev v tujini. Na programu bo ponovno tudi festival Uni.Minds.

Svoja vrata bodo ponovno odprli tudi slovenski superračunalniški centri, ki bodo poleg dneva odprtih vrat organizirali še Dan slovenskega superračunalniškega omrežja. V začetku decembra se vrača Dan odprte znanosti 2024 v organizaciji Slovenske skupnosti odprte znanosti, ki je del serije tripartitnih dogodkov Evropskega oblaka odprte znanosti.

Vrhunec Meseca znanosti pa bo podelitev nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstveno-raziskovalni in razvojni dejavnosti. Podelitev bo 28. novembra v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma. Novost podelitve je tudi uradna razglasitev nagrajenk in nagrajencev 14. oktobra v Centru Rog v Ljubljani, so še sporočili z ministrstva.