Na slovensko-francoskem forumu predvsem o sodelovanju na področju vesoljskih tehnologij
Kranjska Gora, 8. marca - Gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Francijo je odlično, še vedno pa obstaja veliko prostora za nadgradnjo. Priložnosti so predvsem na področju naprednih tehnologij, med katere sodi tudi vesoljska, je bilo slišati na današnjem slovensko-francoskem poslovnem forumu.
Kot je dejal državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Matevž Frangež, državi že vrsto let odlično sodelujeta. Z razvojem naprednih tehnologij pa se odpirajo nove priložnosti za visokotehnološko sodelovanje. Sem se uvršča tudi sodelovanje na področju vesoljskih tehnologij, kjer je Francija ena vodilnih držav, je poudaril. "Sodelovanje med slovenskimi in francoskimi podjetji na področju vesoljskih tehnologije je še toliko bolj pomembno, saj Slovenija upa, da bo letos sprejeta v polnopravno članstvo v Evropski vesoljski agenciji," je dejal.
Sodelovanje na področju vesoljskih tehnologij je eno pomembnejših, kjer bi lahko slovenska in francoska podjetja okrepila sodelovanje. Veliko priložnosti pa je tudi na področju digitalizacije in proizvodnje visokotehnoloških izdelkov, je dejal direktor Javne agencije Spirit Slovenija Rok Capl. Ob tem je poudaril pomen poletnih olimpijskih iger, ki jih bo letos poleti gostila Francija. "Igre so odlična priložnost za nadgradnjo sodelovanja", je poudaril.
S tem se je strinjala tudi francoska veleposlanica v Sloveniji Florence Levy, ki je slovensko-francoske odnose ocenila kot odlične. Državi odlično sodelujeta na vseh področjih, gospodarstvi pa sta komplementarni. Zato je veliko priložnosti na vseh področjih, tudi visokotehnoloških, kjer igra Slovenija, kljub svoji relativni majhnosti, veliko vlogo. Slovenija je tehnološko razvita država z dobro infrastrukturo, zato je lahko tudi odlična odskočna deska za francoska podjetja za regijo, je poudarila.
Pomočnik direktorja za internacionalizacijo v francoskem Centru za vesoljske študije (CNES) Bernard Luciani, ki je skupaj z vodjo Slovenske vesoljske pisarne Tanjo Permozer podpisal pismo o nameri za poglobitev sodelovanja med državama na področju vesoljskih tehnologij, je ocenil, da podpis pomeni novo stopnjo v sodelovanju med državama v vesoljskem sektorju. "Za CNES so ambicije Slovenije v tem sektorju, ki jih podpirajo visokokakovostna industrija in raziskovalni centri, zagotovilo za sodelovanje, s katerim bomo prišli do hitrejšega razvoja vesoljskih dejavnosti v Evropi", je dejal.
Permozer pa je predstavila slovenski vesoljski sektor, dosedanje sodelovanje s francoskim vesoljskim sektorjem in področja delovanja, kot so npr. opazovanje Zemlje, umetna inteligenca, nano in mali sateliti, človeške in robotske raziskave ter novi materiali. V Sloveniji aktivno na tem področju deluje več kot 40 podjetij in organizacij, je dejala in poudarila, da slovenska vesoljska strategija temelji na treh stebrih. Gre za razvoj in uporabo vesoljskih tehnologij, sodelovanje v vesoljskih raziskavah in razvoj in uporabo vesoljskih aplikacij, je dejala.
Forum, ki so ga pripravili gospodarsko ministrstvo, Spirit, francosko veleposlaništvo v Sloveniji, slovensko-francoski poslovni klub ter francosko-slovenski poslovni klub, se je nadaljeval s predstavitvijo slovenskih in francoskih podjetij in priložnostih, ki jih ponujajo olimpijske igre. Gre za odlično priložnost za predstavitve držav in gospodarstev, saj bodo na enem mestu zbrane praktično vse svetovne države, so poudarili.
Blagovna menjava med Slovenijo in Francijo je lani znašala nekaj več kot tri milijarde evrov, pri čemer je slovenski izvoz dosegel 1,82 milijarde evrov. Slovenija v Francijo največ izvozi različnih vozil, električnih strojev in opreme ter farmacevtskih izdelkov, na uvozni strani pa je struktura podobna.