Na fakulteti za arhitekturo zasnovali projekta Kampus Center
Ljubljana, 27. marca - Na Univerzi v Ljubljani (UL) je danes potekala predstavitev projekta Kampus Center, v sklopu katerega so študentje fakultete za arhitekturo opravili prostorsko preveritev obstoječih objektov s projektno nalogo umestitve programa članic UL v stavbe univerze na Aškerčevi cesti. S projektom si prizadevajo v mestu vzpostaviti štiri povezane kampuse.
Kot je pojasnil mentor projekta Jurij Sadar s fakultete za arhitekturo, je bil povod priprave prostorske preveritve selitev fakultete za strojništvo, fakultete za farmacijo in pa likovne akademije. Poudaril je, da so si pri načrtovanju projekta prizadevali za trajnostno gradnjo in prenovo z ničelnim ogljičnim odtisom z zagotavljanjem potresne varnosti in energetske učinkovitosti.
Prav tako so se osredotočili na več povezav med fakultetami in akademijami, povezavo z mestom preko javnih in pol javnih prostorov in odprt akademski prostor. Hkrati pa so si še prizadevali za vzpostavitev štirih kampusov in sicer Bežigrad, Vodmat - Kodeljevo, Center in Brdo.
Projektna naloga predvideva razširitev filozofske fakultete na večjo stavbo strojne fakultete, razširitev naravoslovnotehniške fakultete na večji del farmacije in delno razširitev akademije za gledališče, radio, film in televizijo, je pojasnil Sadar. V središče kampusa so medtem umestili centralno tehnično knjižnico in vse knjižnice tega kampusa, ki pa so povezane s centralno humanistično knjižnico filozofske fakultete v tej etaži.
Poudaril je, da je skupni javni prostor, ki si ga univerza deli z mestom hkrati problem in tudi velika priložnost za razvoj skupne strategije. Mesto, univerza in družba v celoti na območju kampusa potrebuje mobilnostni pristop, omejitev števila parkirišč, hub za kolesa in vzpostavitev univerzitetnega kolesa kULo po zgledu dobrih praks iz tujine. Izpostavil je še potrebe po umiritvi prometa na Aškerčevi in Zoisovi cesti, vzpostavitvi osi rimski zid - Trg republike in boljši uporabi zelene površine v Foersterjevem vrtu.
Mentor projekta, raziskovalec Jure Horvat, je medtem predstavil načrte za objekte, ki niso neposredno ob Aškerčevi cesti. Zaradi selitve akademije za likovno umetnost in oblikovanje bodo namreč na voljo prostori, ki jih akademija trenutno zaseda ob Erjavčevi in ob Dolenjski cesti. V okviru projektne naloge so za prostore pripravili tri mogoče rešitve in sicer vzpostavitev akademskega prostora za druženje, prostorov za kratkotrajne namestitve gostujočih profesorjev in stanovanja za dolgotrajno nastanitev zaposlenih na univerzi.
Predstavitve se je udeležil tudi minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič, ki je pozdravil projekt in izpostavil stanovanjsko problematiko, s katero se soočajo ljubljanski študenti, saj v mestu manjka okoli 2000 namestitev v študentskih domovih. Predstavil je načrte s katerimi na ministrstvu v prihodnjih letih nameravajo zagotoviti 1300 novih postelj za študente in vodje projektne naloge pozval, da v okviru projekta tudi oni zagotovijo nekaj namestitev za študente.