STAznanost

Zaključuje se projekt ohranjanja narave LIFE SySTEMiC

Ljubljana, 12. julija - Konec avgusta se bo zaključil projekt ohranjanja narave LIFE SySTEMiC, katerega cilj je prilagajanje sonaravnega gospodarjenja z gozdovi na podnebne spremembe. Glavni izdelek projekta je model GenBioSilvi, ki lahko služi kot orodje za preverjanje primernosti sistema gospodarjenja z gozdovi.

Projekt, ki se je začel leta 2019, vodi Univerza v Firencah, v Sloveniji pa pri njem sodelujeta Gozdarski inštitut Slovenije in Zavod za gozdove Slovenije.

V četrtek so na gradu Snežnik predstavili rezultate projekta, med drugim model GenBioSilvi. "Model GenBioSilvi bo lahko uporaben pri preverjanju ukrepov, ki jih izvajamo za trajnostno, sonaravno in večnamensko gospodarjenje z gozdovi. Rezultati modela iz demonstracijskih ploskev projekta kažejo, da lahko slovenski gozdovi, gozdnogospodarsko načrtovanje in gozdnogojitveni sistemi služijo kot primer dobre prakse za druge gozdove v Evropi," je povedala vodja projekta v Sloveniji in vodja oddelka za gozdno genetiko in fiziologijo na Gozdarskem inštitutu Slovenije Hojka Kraigher.

Ob tem je dodala, da so rezultati skladni z načeli nove evropske gozdarske strategije in strategije za varstvo gozdnih genskih virov v Evropi, so sporočili z inštituta.

V projektu je bilo vzpostavljenih 31 demonstracijskih ploskev v slovenskih, hrvaških in italijanskih gozdovih za osem drevesnih vrst, med njimi navadno jelko, bukev, ter več vrst hrastov in borov.

Ob obeležitvi zaključka projekta je potekala tudi okrogla miza na temo prilagajanja slovenskega modela gospodarjenja z gozdovi na razmere, ki jih prinaša spreminjajoče podnebje. Udeleženci razprave, med katerimi je bil tudi direktor Zavoda za gozdove Slovenije Gregor Danev, so osvetlili različne vidike kompleksnega spleta strategij in ukrepov, ki bodo potrebni za uspešno nadaljevanje gospodarjenja z gozdovi v Sloveniji.

Dogodek se je zaključil na demonstracijski ploskvi projekta v Leskovi dolini, kjer so bili med drugim predstavljeni rezultati analiz vplivov gospodarjenja z gozdovi na genetsko pestrost in vrstno raznolikost v tamkajšnjih gozdovih.

V okviru projekta bodo izdali tudi več strokovnih in znanstvenih publikacij, ki bodo na voljo v slovenščini, italijanščini, hrvaščini in angleščini.