Na mednarodni konferenci InnoRenew v Izoli o obnovljivih materialih in trajnostni gradnji
Izola, 11. septembra - V Izoli se danes začenja dvodnevna mednarodna konferenca InnoRenew CoE 2024, na kateri bodo razpravljali o uporabi obnovljivih materialov pri ustvarjanju zdravih in trajnostnih zgradb. Kot je za STA povedala direktorica InnoRenew CoE Andreja Kutnar, se osredotočajo na štiri tematske sklope, med drugim na napredne proizvodne tehnologije.
Ostali ključni tematski sklopi so trajnost in energetska učinkovitost stavb, stavbni ovoje in dizajn za dobro počutje ljudi. Na konferenci, ki jo inštitut InnoRenew CoE šesto leto pripravlja v sodelovanju z Univerzo na Primorskem, bo 30 govorcev v dveh dneh osvetlilo dognanja in poglede na inženirske žive materiale oziroma biomateriale za gradnjo, ki je trajnostna, je dodala Kutnar.
Osrednji govorec je strokovnjak za uporabo biološko osnovanih materialov v gradbeništvu Pablo van der Lugt, ki bo prikazal svojo vizijo prehoda v bolj krožno gospodarstvo. Van der Lugt zagovarja uporabo materialov, kot so masivni les, modificiran les in inženirski bambus, ki lahko nadomestijo ogljično intenzivne materiale, kot so kovine in plastika.
Med predavatelji bo tudi raziskovalka inštituta InnoRenew CoE Anna Sandak. Predstavila bo najnovejše dosežke na področju inženirskih živih materialov. Sandak je sicer prva ženska v Sloveniji, ki je pridobila projekt Evropskega sveta za inovacije za projekt Iskalec (Pathfinder). To je tudi prvi tovrstni projekt v Sloveniji, ki ga vodi znanstvenica.
Omenjeni projekt se osredotoča na razvoj fasadnih premazov za izboljšanje kakovosti zraka v mestih in združuje partnerje iz štirih evropskih držav. Bil je eden od 45 izbranih med 1110 prijavami na razpis EIC Iskalec 2024, vanj pa je vključenih šest partnerjev iz Slovenije, Avstrije, Nizozemske in Slovaške, ki bodo skupaj razvijali vrhunske tehnologije za trajnostna urbana okolja.
Konferenca je po besedah Kutnar ena od ključnih platform za predstavitev raziskovalnih dosežkov. Poleg slovenskih na njej sodelujejo tudi raziskovalci iz Češke, Francije, Nemčije in drugih držav.