Evropska noč raziskovalcev v znamenju umetne inteligence in človeka
Ljubljana, 27. septembra - Z današnjo slavnostno otvoritvijo v Centru Rog se je začelo celodnevno dogajanje Evropske noči raziskovalcev. Prisotne je nagovorila vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše, ki je izpostavila pomen umetne inteligence, ki bo kmalu prisotna prav povsod, zato je treba poskrbeti, da bo varna in etična.
V pozdravnem nagovoru ob odprtju osrednjega dogodka projekta Evropska noč raziskovalcev je Jug Jerše povedala, da potrebujemo raziskovalce, pa tudi ustrezno zakonodajo. "Pri tem pa nam Evropa lahko pomaga. Avgusta smo dobili revolucionarno zakonodajo, to je evropski akt o umetni inteligenci, ki je prvi celovit pravni okvir o umetni inteligenci, kjerkoli na svetu," je poudarila.
Svet se spreminja, ljudje se prilagajamo, zato potrebujemo vlaganja v nove tehnologije, nove talente in sveže perspektive in temu se bodo, tako Jug Jerše, na Evropski komisiji posvetili tudi v naslednjem mandatu.
V imenu ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije je navzoče pozdravil generalni direktor direktorata za znanost in inovacije Tomaž Boh. "Noč raziskovalcev je izjemnega pomena za znanost. Približati znanost družbi na poljuden način je pogosto velik izziv," je povedal. Zelo ga veseli, da je dogodek uvrščen v sklopu Meseca znanosti, ki ga pripravlja ministrstva.
Navzoče je pozdravil tudi ljubljanski podžupan Boštjan Koritnik, ki je poudaril, da je to edina prireditev, ki se osredotoča na humanistiko. "Dejstvo je, da so različni poklici zelo ogroženi s strani umetne inteligence, zato je prihodnost sodelovanja med tehnologijo in ljudmi ravno v tem, da ne pozabimo, da je človek v središču," je dejal.
Na Znanstvenem bazarju v Centru Rog obiskovalci med drugim lahko poskusijo leteti v vetrovniku Aerodium Logatec, se poučijo o spancu in zdravi prehrani, arheologiji v povezavi z umetno inteligenco, učenju romunščine skozi igro in uporabi umetne inteligence v farmaciji in kozmetologiji.
Na novomeški univerzi je Evropska noč raziskovalcev privabila več kot 350 udeležencev, med njimi številne dijake, učitelje, raziskovalce in predstavnike širše javnosti. Dogodek je v svojem jedru združil strokovnjake in študente ter skozi raznolike delavnice in predavanja promoviral znanost, raziskovanje ter inovacije, so sporočili z univerze.
Med najbolj obiskanimi dogodki v Novem mestu so bili delavnica Optimizacija športne zmogljivosti, predavanje o Uporabi generativne umetne inteligence pri učenju, razprava o Stresu in duševnem zdravju, delavnica o Medvrstniškem nasilju, interaktivna delavnica Kako rešimo življenje?, predavanje Miti in resnice o prehranskih dopolnilih ter predavanje o Zelenem prehodu med EU državami.
Projekt Evropska noč raziskovalcev - Humanistika, to si ti!, ki ga koordinira Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, se v letih 2024 in 2025 osredotoča na odnos med človekom in umetno inteligenco.
To je vseevropski dogodek, ki ga promovira EU, da bi približala znanost družbi ter povečala zanimanje mladih za znanost. V tem letu poteka v 23 državah in več kot 400 mestih Evrope.