STAznanost

SZF in Slovenska nacionalna komisija za Unesco s slovesnostjo obeležili svetovni dan znanosti za mir in razvoj

Ljubljana, 12. novembra - Slovenska znanstvena fundacija in Slovenska nacionalna komisija za Unesco sta danes s posebno slovesnostjo obeležili svetovni dan znanosti za mir in razvoj. Na slovesnosti so podelili tudi plaketo slovenske kemičarke Aleksandre Kornhauser - F razer za leto 2024, ki jo je za svoje zaslužno mentorstvo mladim raziskovalcem prejel Sebastian Klovar.

Ljubljana. Slovenska znanstvena fundacija in Slovenska nacionalna komisija za Unesco sta danes s posebno slovesnostjo obeležili svetovni dan znanosti za mir in razvoj. Foto: STA

Ljubljana.
Slovenska znanstvena fundacija in Slovenska nacionalna komisija za Unesco sta danes s posebno slovesnostjo obeležili svetovni dan znanosti za mir in razvoj.
Foto: STA

Ljubljana. Slovenska znanstvena fundacija in Slovenska nacionalna komisija za Unesco sta danes s posebno slovesnostjo obeležili svetovni dan znanosti za mir in razvoj. Foto: STA

Ljubljana.
Slovenska znanstvena fundacija in Slovenska nacionalna komisija za Unesco sta danes s posebno slovesnostjo obeležili svetovni dan znanosti za mir in razvoj.
Foto: STA

Na obeležitvi svetovnega dneva je navzoče pozdravila predsednica Slovenske nacionalne komisije za Unesco Irena Mlinarič Raščan, ki je poudarila pomembnost spodbujanja znanja in razumevanja znanstvenih dosežkov med širšo javnostjo. "Svetovni dan znanosti za mir in razvoj poudarja pomembno vlogo znanosti v družbi in potrebo po vključevanju širše javnosti v razprave o znanstvenih vprašanjih, kar krepi zaupanje v znanost in znanstvene dosežke," je dejala.

Ob tej priložnosti je čestitala vsem znanstvenikom, raziskovalcem in inovatorjem, ki po njenih besedah "neutrudno iščejo odgovore na pereča vprašanja našega časa". "Njihova prizadevanja nas navdihujejo, da skupaj gradimo svet, kjer znanje služi miru, razvoju in napredku vseh ljudi," je poudarila.

Kot je dodala, tudi Slovenska nacionalna komisija za Unesco v programu delovanja namenja veliko pozornost in tudi finančno podporo aktivnostim na področju znanosti. V Sloveniji imamo pet Unesco kateder, ki delujejo na visokošolskih zavodih, je izpostavila.

Na današnjem dogodku so predstavili Unesco katedro za področje humanistike, ki od leta 2021 deluje na Univerzi na Primorskem, udeleženci pa so se seznanili tudi z delovanjem Unesco raziskovalnega središča, Mednarodnega centra za teoretsko fiziko v Trstu.

Po besedah predsednika Slovenske znanstvene fundacije Edvarda Kobala je pomembno zlasti med mladimi širiti poslanstvo Unesca, ki deluje v "plemenite namene na področju znanosti, izobraževanja in kulture". "Zelo pomembno je, da se vsi čutimo pripadniki planeta Zemlja in da razumemo tudi izzive, s katerimi se soočamo," je dejal.

Na današnji slovesnosti so podelili tudi plaketo slovenske kemičarke Aleksandre Kornhauser - Frazer za leto 2024, ki jo podeljujejo zaslužnim mentoricam in mentorjem mladih raziskovalcev. Prejel jo je inženir kemijske tehnologije Sebastian Klovar, učitelj strokovno-teoretičnih predmetov in strokovnih modulov s področja kemije ter mentor mladinske raziskovalne dejavnosti na celjski Srednji šoli za kemijo, elektrotehniko in računalništvo ter na Osnovni šoli Ljubečna.

Kot so zapisali v obrazložitvi, si je Klovar nagrado prislužil za svojo predanostjo učiteljski stroki, učinkovitem mentorstvu mladinske raziskovalne dejavnosti, popularizaciji znanosti med mladimi in v lokalnem okolju.

"Mlade navdušuje zlasti za kemijske vsebine sodobnega sveta, pa tudi za ostalo naravoslovje in vede znanosti. V učiteljevo poslanstvo neprekinjeno vnaša sodobne pristope. Je uporabnik eksperimentalne in interaktivne metode, zato imajo mladi možnost spoznavati kemijsko vednost na zanimiv, aktualen, praktičen in hkrati dostopen način," je ob podelitvi plakete o prejemniku dejal Kobal.

Na slovesnosti so udeleženci prisluhnili tudi znanstvenima predavanjema na temo biološke oceanografije ter ogljikovega cikla in na temo meteorologije, poklonili pa so se tudi trem velikim znanstvenikom, Marii Curie Sklodowski, Albertu Einsteinu ter Linusu Carlu Paulingu.

Svetovni dan znanosti za mir in razvoj vsako leto na pobudo Unesca praznujemo 10. novembra. Letos ga prvič obeležujemo v sklopu mednarodnega desetletja znanosti za trajnostni razvoj, ki ga je Generalna skupščina Združenih narodov določila za obdobje od leta 2024 do 2033.