Slovenija in Francija podpisali dogovor o nadaljnjem sodelovanju na področju znanosti in inovacij
Ljubljana, 16. oktobra - Slovenija in Francija obeležujeta 30 let skupnega znanstvenega sodelovanja v programu PHC Proteus, ki spodbuja skupne raziskovalne projekte med institucijami obeh držav. Upravni dogovor o nadaljnjem sodelovanju na področju znanosti, inovacij in visokega šolstva sta danes podpisala minister Igor Papič ter veleposlanica Francije Florence Lévy.
Današnji podpis je bil pomembno simbolično dejanje, saj je bila pred 30 leti Francija med prvimi državami, ki nam je ob osamosvojitvi Slovenije ponudila sodelovanje na področju znanosti in tehnologije, so poudarili na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
Kot je v uvodnem nagovoru dejal minister Igor Papič, je Francija absoluten zaveznik in strateški partner za Slovenijo in njene raziskovalce. "Vesel sem, da danes to uspešno sodelovanje podaljšujemo in ga razširjamo. Opredelili smo področja, mehanizme in načine za nadaljnjo krepitev sodelovanja na področjih visokega šolstva, znanosti in inovacij," je poudaril.
Praznovanje 30-letnice programa Proteus je odličen primer izvrstnega znanstvenega sodelovanja med državama, pa je poudarila veleposlanica Francije Florence Lévy.
"Slovenija je za Francijo bolj kot kdaj koli prej ključna partnerica po zaslugi njenih izvrstnih raziskovalnih centrov in raziskovalcev. Medtem ko slavimo pretekle uspehe, slavimo tudi prihodnje, saj sta državi zavezani nadaljnji podpori raziskovalcev v evropskem raziskovalnem prostoru, zlasti v prednostnih in strateških sektorjih, opredeljenih v danes podpisanem sporazumu, kot so jedrska energija in nizkoogljične energije, vesolje in mikroelektronika," je dejala.
Nekaj primerov odličnega sodelovanja slovenskih in francoskih znanstvenic in znanstvenikov so predstavili tudi na okrogli mizi z naslovom 30 let sodelovanja Slovenije in Francije na področju raziskovanja: program PHC Proteus.
Sedanji in nekdanji udeleženke in udeleženci programa so predstavili svoje izkušnje, ki velikokrat iz znanstvenega sodelovanja prerastejo v prava prijateljstva. Med njimi je bila tudi direktorica Nacionalnega inštituta za biologijo (NIB) Maja Ravnikar.
"Sodelovanje na ravni dveh držav ponuja veliko možnosti, saj raziskovalcem ne daje zgolj priložnosti in denarja za skupno raziskovanje, ampak predvsem mladim tudi sposobnost, da vodijo manjše projekte in vzpostavljajo interakcije med ljudmi," je dejala.
Partnerstva Hubert Curien (PHC) so bilateralni programi, namenjeni spodbujanju znanstvenega sodelovanja med Francijo in tujimi državami prek sistema financiranja, ki omogoča mobilnost mladih in starejših raziskovalcev med Francijo in partnersko državo.
Program PHC med Slovenijo in Francijo se izvaja od leta 1994. Dobil je simbolično ime PHC Proteus, po človeški ribici. Pogoj za pridobitev financiranja iz programa je, da morata raziskovalni projekt pripraviti dve raziskovalni skupini - slovenska in francoska. Vsi projekti se ocenijo in razvrstijo na podlagi odličnosti, pri čemer imajo prednost mlajše raziskovalke in mlajši raziskovalci.
V Sloveniji program PHC Proteus koordinira in zagotavlja sredstva ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, v Franciji pa ministrstvo za Evropo in zunanje zadeve ter ministrstvo za visoko šolstvo in raziskave.
Od leta 2005 do leta 2023 je bilo sofinanciranih 645 projektov, financiranih pa 239 projektov. Kar 90 odstotkov slovensko-francoskih skupin, ki sodelujejo v programu PHC Proteus, nadaljuje sodelovanje tudi po zaključku programa.
Doktorske in podoktorske študentke, študenti ter mlajši raziskovalke, raziskovalci so vključeni v povprečju v približno 70 odstotkov vseh slovensko-francoskih sodelovanj, kar je v primerjavi s podobnimi mehanizmi visoko nad povprečjem.