V Bruslju razpravljali o ustanovitvi vozlišča Akademije NEB za trajnostno obnovo Ukrajine
Ljubljana, 17. novembra - Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE je v Bruslju s podporo programa U-LEAD with Europe nedavno organiziral konferenco, na kateri so strokovnjaki iz EU in Ukrajine razpravljali o ustanovitvi vozlišča Akademije Novega evropskega Bauhausa. Izmenjali so si mnenja o trajnostni obnovi Ukrajine v skladu s podnebnimi cilji EU, so sporočili z inštituta.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, Ukrajina namreč preučuje evropske pobude, kot je Novi evropski Bauhaus (NEB), ki obravnava trajnostno gradnjo, vključenost in estetsko kakovost. Vendar še vedno ostajajo precejšnje vrzeli v znanju, ki so med drugim povezane z gradbenimi materiali na biološki osnovi, digitalnimi tehnologijami in krožnostjo.
Prav zato je bila ustanovljena Akademija Novega evropskega Bauhausa (NEB), katere namen je izpopolnjevanje in prekvalifikacija gradbenih strokovnjakov po vsej Evropi. V ta namen se po vsej Evropi, vključno z Ukrajino, razvijajo različna vozlišča, ki bodo prispevala k odgovorni in trajnostni obnovi države.
Konferenca, ki je potekala 8. novembra na veleposlaništvu RS v Bruslju, je bila po njihovih navedbah pomemben korak naprej k vzpostavitvi vozlišča NEB Academy Hub Ukraine. Združil je strokovnjake s področja gradbeništva, politike in izobraževanja, ki so se strinjali o pomembnosti mednarodnega sodelovanja za spodbujanje trajnostne obnove v Ukrajini.
Kot je med drugim dejala direktorica InnoRenew CoE Andreja Kutnar, je cilj vozlišča omogočiti obnovo Ukrajine z vključujočimi in trajnostnimi praksami, ki so v skladu s podnebnimi cilji EU.
"Čeprav je težko dati prednost trajnosti, vključevanju in estetiki, ko je potreba po zatočišču in storitvah tako velika, že opažamo odlične primere projektov, ki jih je navdihnil NEB v Ukrajini. Prepričan sem, da jih bo še več, še posebej, ko bo vozlišče NEB Academy Hub delovalo v Ukrajini," so povzeli izjavo namestnika direktorice in vodje oddelka Zdravje na InnoRenew CoE Michaela Burnarda.
V sklopu dogodka je potekala tudi okrogla miza, na kateri so evropski strokovnjaki iz različnih organizacij spregovorili o različnih priložnostih za sodelovanje z obstoječimi in razvijajočimi se vozlišči Akademije NEB, kot so izmenjava znanja, soorganizacija usposabljanj in izmenjava učnih materialov.
Konferenca se je zaključila s podpisom dogovora med Kijevsko nacionalno univerzo za gradbeništvo in arhitekturo ter Univerzo na Primorskem, s katerim univerzi poudarjata zavezanost k spodbujanju mednarodnega sodelovanja za izboljšanje izobraževalnega in akademskega procesa ter za napredek znanstvenih raziskav, so še sporočili.