Slovenija v mreži kompetenčnih centrov za čipe in polprevodnike
Ljubljana, 14. novembra - Evropska komisija je objavila izbor 27 kompetenčnih centrov za čipe v 24 državah članicah, ki bodo zlasti malim in srednjim ter novoustanovljenim podjetjem zagotavljali temeljne vire za razvoj rešitev na področju polprevodnikov in čipov. Med izbranimi državami je tudi Slovenija.
Vsak kompetenčni center bo krepil nacionalne in regionalne prednosti in bo specializiran za določena ključna tehnološka področja. Gre za strateško ciljno usmeritev, ki med drugim zagotavlja tudi dolgoročne naložbe v lokalno strokovno znanje ter trajno osredotočenost na inovacije in rast, so sporočili z ministrstva za digitalno preobrazbo.
Centri bodo prav tako nudili podporo, usposabljanja in dostop do velikih infrastrukturnih objektov, kot so pilotne linije in platforme za oblikovanje.
Vodilni partner slovenskega konzorcija je Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, v njem pa so še Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, Univerza v Novi Gorici, Institut Jožef Stefan ter Center odličnosti nanoznanosti in nanotehnologije - Nanocenter Ljubljana.
Razpis za dodelitev nepovratnih sredstev projektu vzpostavitve evropske mreže kompetenčnih centrov za polprevodnike je skupno evropsko podjetje za čipe Chips Joint Undertaking (Chips JU) objavilo 4. julija in na tej podlagi je ministrstvo za digitalno preobrazbo 19. julija objavilo javni poziv za izbor enega projekta konzorcija slovenskih organizacij.
Kot so takrat pojasnili na ministrstvu, imajo kompetenčni centri bistveno vlogo v osrednji pobudi Čipi za Evropo, saj bodo omogočali dostop do tehničnega in strokovnega znanja ter pomagali podjetjem na področju polprevodnikov.
Leta 2020 je bilo po podatkih ministrstva na svetu proizvedenih več kot 1000 milijard čipov, ki so praktično v vsaki elektronski napravi. Raziskave Evropske komisije kažejo, da se bo povpraševanje po računalniških čipih do leta 2030 podvojilo.
Prvi val kompetenčnih centrov, ki se sofinancira iz prispevkov EU in nacionalnih prispevkov, predstavlja naložbo v višini več kot 170 milijonov evrov. Drugi razpis bo objavljen v začetku leta 2025, da bi priložnost dali vsem 27 državam članicam ter Islandiji in Norveški, je zapisano na spletnih straneh Evropske komisije.