STAznanost

Golob optimističen glede pridobitve evropskih sredstev za nov superračunalnik

Ljubljana, 18. novembra - Premier Robert Golob verjame, da bo Slovenija uspešna na evropskem razpisu za vzpostavitev novega superračunalnika. Ob tem je spomnil na načrtovano gradnjo velikega podatkovnega centra v Mariboru, v katerem bi superračunalnik lahko deloval. Gradbeno dovoljenje za center bi lahko pridobili januarja.

V Mariboru že deluje en superračunalnik, Arnes pa pripravlja izgradnjo novega velikega podatkovnega centra na zemljišču ob hidroelektrarni Mariborski otok, je v odgovoru na poslansko vprašanje Franca Medica (NSi) dejal premier. Kot je pojasnil, zemljišče ni izbrano naključno, saj je na tej lokaciji na razpolago dovolj hladilne moči in električne energije, kar je za poganjanje tako velikih podatkovnih centrov nujno potrebno.

Dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja je bila po Golobovih besedah vložena pred nekaj meseci. "Računamo, če bo šlo po načrtih, da bo gradbeno dovoljenje pridobljeno v januarju prihodnje leto, se pravi v roku meseca in pol," je dejal premier.

Bistveno se mu zdi, da v tem podatkovnem centru vzpostavijo dovolj prostora in prilagodijo infrastrukturo, da lahko vanj umestijo načrtovani drugi superračunalnik v državi.

Ob tem po Golobovih besedah tečejo tudi vzporedne aktivnosti. Novi superračunalnik bi bil po Golobovih besedah v skladu z načrti nove Evropske komisije prilagojen temu, da bodo z umetno inteligenco veliko množico satelitskih slik lahko učinkovito obdelovali. "Prva aplikacija, o kateri sem se že pogovarjal s predstavniki slovenske vesoljske industrije in s katero se bo Slovenija v mednarodnem prostoru skupaj promovirala, je področje upravljanja voda," je pojasnil.

"To ni bila moja domislica, ampak je izhajalo iz njihovih izkušenj, ki so jih imeli po poplavah pri nas, in predvsem iz tega, kje je bil interes v svetu, konkretno iz njihovih izkušenj v sodelovanju z Indijo," je dodal.

Sam je, kot je dodal, dobil najbolj konkretno ponudbo s tega področja iz Alžirije. "Oni imajo velik izziv s svojim južnim delom države, kjer je voda več vredna od zlata in imajo tudi svoj satelitski program, zato jih zelo zanima sodelovanje pri obdelavi (satelitskih podatkov op. STA) na Zemlji," je še dejal Golob.

Ko gre za vprašanje konkretne prijave za sredstva za evropski superračunalnik, je Slovenija prvo prijavo dala skupaj v konzorciju z Italijo, zdaj pa pripravlja drugo prijavo, kjer bo nosilec Maribor oz. Slovenija. "Jaz verjamem, da bomo znali tudi zato, ker smo sodelovali v prvem konzorciju skupaj z Italijani, našo vlogo še toliko bolj kakovostno pripraviti in po vseh zagotovilih, ki jih imamo neposredno iz pristojnih direktoratov v Bruslju, smo na zelo dobri poti, da bo ta superračunalnik v Sloveniji," je sklenil.