V Murski Soboti razstava najboljših praks za trajnosten svet
Murska Sobota, 20. novembra - V paviljonu Expano v Murski Soboti so v torek odprli razstavo z naslovom Lahko tehnologija reši svet? Razstava je plod sodelovanja veleposlaništva Švice v Sloveniji, farmacevtske družbe Lek in Instituta Jožef Stefan, predstavlja pa najboljše prakse za bolj trajnosten svet, so povedali ob odprtju.
Švicarska veleposlanica v Sloveniji Gabriele Schreie je v nagovoru poudarila, da je eden od ciljev razstave vzbuditi zanimanje in radovednost mlajše generacije za ustvarjalne rešitve na področju spodbujanja trajnostnega razvoja. V prihodnjih štirih tednih razstave bodo tako potekale tudi številne dejavnosti, ki bodo vključevale osnovne in srednje šole ter univerze.
Veleposlanica je sicer izpostavila dobro sodelovanje Švice in Slovenije. Kot je dejala, je pomembna predvsem dobra izmenjava znanj med fakultetami, visokimi šolami in tudi posameznimi raziskovalci. Švicarski in slovenski raziskovalci so sodelovali v 236 raziskovalnih projektih v okviru programa Obzorje 2020.
Po besedah ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igorja Papiča je Švica trenutno eden največjih investitorjev v Sloveniji, predvsem na področju visokih tehnologij, in tudi naslov razstave je po njegovih besedah zelo pomenljiv. Izpostavljeno je izredno tvorno sodelovanje. Kot pravi minister, je velikokrat slišati, da je potrebno v Sloveniji v podjetništvu vzpostaviti določene pogoje v smislu obdavčitve. Ob tem pa dodaja, da podjetji Novartis in Sandoz v Slovenijo prihajata brez zadržkov, in izpostavlja, da so razlogi za to predvsem znanje, dober in zanesljiv kader ter tudi narava.
Ob odprtju so pripravili tudi okroglo mizo, na kateri so vodilni strokovnjaki predstavili svoj pogled na trajnostne inovacije. Med sodelujočimi so bili soustanovitelj in generalni direktor švicarskega podjetja Oxara iz Švice, Gnanli Landrou, glavni izvršni direktor Leka in predsednik Sandoza Slovenija Gregor Makuc in direktor Instituta Jožef Stefan Boštjan Zalar.
Po mnenju izvršnega direktorja Leka Gregorja Makuca je Lek primer tega, kako lahko preplet tehnologije, lokalnega okolja in sodelovanja države oziroma vlade doseže super učinke v praksi. Kot primer je navedel Lekovo naložbo v Lendavi v vrednosti več kot 400 milijonov evrov v najvišji in najsodobnejši center za proizvodnjo učinkovin in bioloških zdravil.