Osnovnošolke iz oči v oči z umetno inteligenco
Ljubljana, 20. novembra - V okviru projekta Girls Do Code se je osemdeset deklet iz 12 osnovnih šol v sredo pomerilo v Hackathonu Raziskujemo AI - spreminjamo svet. Razvijale so inovativne rešitve za sodobne izzive, kot so okolje, zdravje in izobraževanje. S tem se je uspešno zaključil že 6. projekt podjetja Digital School in zavoda Simbioza Genesis, socialno podjetje.
Spol ne sme vplivati na izbiro poklica, niti določen poklic ne sme biti rezerviran za en spol. To je poslanstvo projekta Girls Do Code, ki je tudi letos v okviru štirih pripravljalnih spletnih delavnic spodbudil zanimanje deklet za tehnologijo in STEM poklice (tehniški in naravoslovni profili) ter jih učil osnov razumevanja programskih jezikov, so sporočili iz podjetja Digital School. Projekt poteka v času, ko ženske v IKT sektorju predstavljajo 17 odstotkov zaposlenih, z namenom povečanja na 30 odstotkov, cilja, ki si ga je Slovenija zadala doseči do leta 2030, so poudarili organizatorji projekta.
Na dogodku so osnovnošolke na vprašanje ali lahko umetna inteligenca spremeni svet na bolje odgovorile z inovativnimi rešitvami, ki so jih razvile v okviru Hackathona Raziskujemo AI - spreminjamo svet. Izziv so reševale v manjših skupinah, svoj predlog pa nato tudi predstavile pred množico, zbrano v avditoriju podjetja Sportradar.
"Najbolj me je navdušilo, da smo se spoznavale, si med seboj pomagale in da smo lahko na novo izumljale na računalnikih," je opisala udeleženka. Po njenih besedah so se na delavnicah veliko naučili, sodelovali in tudi tekmovali pri reševanju nalog, predvsem pa se zelo zabavali.
Znanja in veščine, ki so jih dekleta osvojila v okviru projekta Girls Do Code in ki jih bodo zagotovo nadgrajevala tudi v prihodnje, bodo neprecenljiva na marsikateri poklicni poti. Kako umetno inteligenco v podjetjih uporabljajo že dandanes, so dekleta lahko slišala neposredno iz ust govornikov iz podjetij Sportradar in A1, so navedli.
"Dogodek je bil odlična priložnost za predstavitev njihovih sposobnosti in pokazal, kako pomembna je spodbuda mladih deklet za vstop v svet tehnologije in STEM poklicev. Verjamemo, da bo ta projekt navdihnil še več deklet, da raziskujejo področja, kjer so njihovi potenciali neizmerni," so zapisali.
Projekt Girls Do Code sicer uspešno izvajajo že šesto leto. Vanj se je doslej vključilo več kot 1200 deklet iz različnih osnovnih šol, ki so sprogramirala več kot 1000 projektov.
Projekt sofinancira ministrstvo za digitalno preobrazbo, njegovi podporniki so tudi Sportradar, Dewesoft in A1, so še dodali.