Nekateri rezultati projekta Zeleni slovenski lokacijski okvir že uporabi
Brdo pri Kranju, 20. novembra - Geodetska uprava RS (Gurs) je danes na Brdu pri Kranju pripravila 2. konferenco projekta Zeleni slovenski lokacijski okvir (SLO4D). Obsežen petletni projekt, katerega glavni cilj je učinkovito povezati digitalne podatke o prostoru, okolju, nepremičninah, vodi in naravi, je na polovici izvajanja ter že kaže prve oprijemljive rezultate.
Kot je na novinarski konferenci pojasnil generalni direktor Gursa Tomaž Petek, v Sloveniji obstaja cela vrsta zbirk prostorskih podatkov, ki se nanašajo na določeno lokacijo. Ti podatki so v digitalni obliki, vendar niso vedno medsebojno povezljivi, namen projekta SLO4D pa je zagotoviti medopravilnost podatkov.
Projekt prinaša digitalizacijo poslovanja in povezavo prostorske, zemljiške ter okoljske politike, ki bo izboljšala poslovno in investicijsko okolje ter spodbudila trajnostne investicije za gospodarstvo z višjo dodano vrednostjo. Skupna vrednost projekta je 48 milijonov evrov, pri čemer je 33,5 milijona evrov zagotovljenih iz načrta za okrevanje in odpornost, 8,5 milijona evrov pa iz podnebnega sklada.
Projekt se je začel izvajati aprila 2022 in se bo zaključil junija 2026. "Na polovici projekta ugotavljamo, da so zastavljeni cilji uspešno v izvajanju oziroma nekateri celo že doseženi. Angažiranih je bilo že 24 milijonov evrov, vključenih je 107 izvajalcev, izvedenih je bilo več kot 60 postopkov javnih naročil," je nanizal Petek.
Povedal je, da so izvedli tudi 23 projektnih zaposlitev pri vseh deležnikih, ki so vključeni v projekt. To so poleg Gursa še ministrstvo za naravne vire in prostor, ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Agencija RS za okolje ter Direkcija RS za vode.
"S to dinamiko in izvajanjem aktivnosti verjamemo, da bomo do zaključka projekta izpolnili vse zastavljene cilje in našim uporabnikom dali na voljo kakovostne, medsebojno povezane in predvsem verodostojne prostorske podatke o nepremičninah, hidrografiji, naravnih vrednotah, okolju in o prostorskem načrtovanju," je poudaril Petek.
Kot je pojasnil, je to predpogoj, da bodo lahko vsi deležniki, vključeni v projekt, svoje procese lahko izvajali hitreje, na elektronski način in v korist ter zadovoljstvo končnih uporabnikov. S projektom se hkrati zasledujejo cilje digitalne preobrazbe in zelenega prehoda.
Pojasnil je, da se nekaj vmesnih rezultatov projekta že danes s pridom uporablja. V projektu je bilo med drugim izvedeno lidarsko snemanje ozemlje Slovenije z bistveno večjo gostoto točk na kvadratni meter. Pridobljeni podatki omogočajo modeliranje ozemlja v različnih procesih in ti podatki so že na voljo uporabnikom.
"Že med samim izvajanjem projekta se ti vmesni koraki uporabljajo v določenih procesih," je povedal Petek in kot primer navedel, da so bili pridobljeni lidarski podatki že uporabljeni tudi pri sanaciji vodotokov, poškodovanih v lanskih poplavah. Med vmesnimi rezultati so tudi vektorizirani etažni načrti in izboljšani podatki namenskih rab občinskih prostorskih načrtov, ki se usklajujejo z grafičnimi podatki katastra nepremičnin.
Na današnji konferenci z naslovom 4D povezana SLOvenija - narava povezuje so osrednjo pozornost namenili naravi in njeni povezanosti s prostorom ter predstavitvi rezultatov zaključujočega se projekta LIFE NarcIS, naravovarstvenega informacijskega sistema, ki kot enotna vstopna točka povezuje informacije iz različnih virov.