12-letnica iz Slovenije sodeluje pri ponovni naselitvi škržatov v britanski naravni park
Ljubljana, 25. novembra - Britanski naravovarstveniki so letos poleti odleteli v Slovenijo v upanju, da bodo ujeli dovolj gorskih škržatov za ponovno naselitev te vrste v naravni park New Forest. Izkazalo se je, da je žuželke zelo težko najti, saj izmuzljivo letijo na veliki višini med drevesi. Na pomoč jim je zato priskočila 12-letnica iz Slovenije, je poročal Guardian.
Projekt ponovne naselitve škržatov izvaja britanska organizacija Species Recovery Trust. Njihov načrt je bil, da v Krajinskem parku Zgornja Idrijca z dovoljenjem zberejo pet odraslih samcev in pet samic škržata. Ko je že kazalo, da se bo projekt zaradi izmuzljivosti škržatov ustavil, jim je pomoč ponudila 12-letna Kristina Kenda, hči gostiteljev pri katerih sta poleti bivala direktor organizacije Species Recovery Trust Dom Price in naravovarstvena nadzornica Holly Stanworth.
"Zelo sem vesela, da lahko pomagam pri projektu. Rada imam naravo in divje živali, zato mi je bilo zabavno pomagati Domu in Holly, ko sta bila tukaj. Škržati so del slovenskih poletij, zato je lepo pomagati pri tem, da postanejo del poletij tudi v Angliji," je za Guardian povedala 12-letnica.
Čeprav Price in Stanworth nista uspela ujeti odraslih škržatov, sta v bližini nastanitve odkrila sledi ličink, ki so jih žuželke pustile ob izhodu iz zemlje. Ob tem sta ugotovila, da bi lahko z mrežastim šotorom, postavljenim nad tem območjem, pred naslednjo sezono izleganja ujela dovolj škržatov. Vendar mreže nista mogla pustiti dvignjene čez zimo, saj bi se lahko poškodovala, prav tako pa si nista mogla privoščiti ponovnega potovanja v Slovenijo.
Kristina se je tako ponudila, da spomladi postavi mreže v upanju, da ji uspe ujeti dovolj škržatov za ponovno vzpostavitev populacije te vrste v Veliki Britaniji. Ob tem se je tudi strinjala, da bo pozimi spremljala območje in opozorila na morebitne znake dejavnosti. Ekipa iz Velike Britanije se bo v Slovenijo vrnila junija.
"Kristini in celotni družini smo zelo hvaležni za njihovo izjemno podporo. V tej fazi projekta brez te pomoči ne bi bilo mogoče izpeljati," je dejal Dom Price.
Nekdaj je v Veliki Britaniji prebivala samo ena vrsta škržatov, črno-oranžni oziroma gorski škržat (Cicadetta montana). Samci te vrste v poletnem času oddajajo značilne zvoke, s katerimi privabljajo samice, ki po drevesih odlagajo jajčeca. Ko se majhne ličinke izvalijo, padejo na gozdna tla in se zakopljejo v zemljo. Pod površjem se počasi razvijajo šest do osem let, preden se preobrazijo v odrasle osebke.
Omenjena vrsta škržatov, ki je v lokalnem okolju dobila ime po naravnem parku New Forest, je v 90. letih prejšnjega stoletja z območja v celoti izginila.
Po načrtih bodo slovenski škržati v umetnem okolju odložili jajčeca, ko bodo iz njih prilezle ličinke, pa jih bodo britanski naravovarstveniki zakopali na več lokacij v naravnem parku New Forest. Upajo, da se bo pojavilo dovolj potomcev za ponovno vzpostavitev divje populacije. Na to, ali bo projekt uspešen, pa bodo čakali kar šest let.
Projekt ponovne naselitve, ki ga izvaja Species Recovery Trust, je vreden 28.000 funtov, financira ga program obnove vrst Natural England.