FŠ v Ljubljani med avtorji merskega sklopa za spremljanje telesne pripravljenosti
Ljubljana, 28. novembra - Fakulteta za šport v Ljubljani je bila med ključnimi avtorji mednarodnega merskega sklopa za spremljanje telesne zmogljivosti otrok in mladostnikov (YFIT). Z njim želijo vzpostaviti temelj za globalno spremljanje telesne zmogljivosti mladih za oblikovanje boljše zdravstvene politike, izboljšanje telesne dejavnosti in dolgoročno okrepiti zdravje.
"S poglobljenim znanjem in bogatimi izkušnjami smo lahko pomembno prispevali k oblikovanju dogovora o tem, katere teste telesne zmogljivosti uporabljati po svetu. S tem smo na stežaj odprli vrata za naslednji pomembni korak, to je izpeljava globalnih primerjalnih študij, razvoj mednarodnih in regionalnih referenčnih vrednosti, specifičnih za spol in starost ter določitev mejnih vrednosti, povezanih z zdravjem," je v izjavi ljubljanske fakultete za šport pomen raziskave izpostavi Gregor Jurak.
Jurak je vodja raziskovalne skupine SLOfit na Fakulteti za šport ter vodja mednarodne mreže za promocijo spremljanja telesne zmogljivosti otrok in mladostnikov FitBack. V Sloveniji že štiri desetletja izvajajo nacionalni sistem spremljanja telesne zmogljivosti, ki ga poznamo pod imenom športnovzgojni karton. V okviru mreže FitBack pa so po besedah Juraka že naredili evropski zemljevid telesne zmogljivosti.
Sedaj želijo vzpostaviti t.i. svetovni zemljevid telesne zmogljivosti mladih, ki ne bi bil zgolj zanimiva zbirka podatkov, temveč ključni vir informacij. Ta bi pokazal, katere države in regije najbolje spodbujajo redno gibanje in zdrav življenjski slog mladih, kateri sistemski pristopi so najučinkovitejši in kako se lahko izkušnje uspešnih politik prenesejo v okolja, kjer otroci zaostajajo v času vse večji izpostavljenosti sedenju pred različnimi elektronskimi zasloni.
Raziskovalci so s posodobljeno študijo Delphi veliki geografsko raznoliko skupino strokovnjakov za telesno zmogljivost, bilo jih je 216 iz 50 držav, poslali vprašalnik. Dosegli so visoko stopnjo odziva (169 strokovnjakov) in 85 odstotno soglasje pri vseh testih in v vseh svetovnih regijah.
Raziskavo, ki združuje rezultate večletnih sistematičnih analiz najpomembnejših testov telesne zmogljivosti ter protokolov za njihovo uporabo pri otrocih v Evropi in Severni Ameriki, je vodil Francisco B. Ortega s Fakultete za športne znanosti Univerze v Granadi, med pomembnejšimi avtorji pa so tudi raziskovalci skupine SLOfit. Ta združuje mrežo institucij iz več kot 20 držav, ki imajo strokovno znanje in izkušnje s spremljanjem telesne zmogljivosti otrok.
"Otroci, ki lahko tečejo in skačejo dlje ter imajo močnejši stisk roke, so običajno telesno in duševno bolj zdravi in imajo boljšo kognitivno ter akademsko uspešnost kot vrstniki, ki pri teh testih dosegajo slabše rezultate," poudaril vodja raziskave YFIT Francisco B. Ortega.