STAznanost
Humanistika in družboslovje

Arnesova letna konferenca Mreža znanja letos na temo odprte znanosti, superračunalništva in izobraževanja

Ljubljana, 3. decembra - V organizaciji Akademske in raziskovalne mreže Slovenije (Arnes) se danes v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana Mons začenja vsakoletna konferenca Mreža znanja. Do četrtka se bodo zvrstili raznoliki dogodki, ki bodo osredotočeni na odprto in občansko znanost, superračunalništvo in izobraževanje, so zapisali na Arnesovi spletni strani.

Konferenco danes začenjajo z dogodkom Dan odprte znanosti in nacionalnim EOSC tripartitnim dogodkom, kjer bodo razpravljali o prihodnosti Evropskega oblaka odprte znanosti (EOSC), vlogi nacionalne infrastrukture za odprto znanost ter izzivih in priložnostih, ki jih odprto znanje prinaša sodobni znanosti.

Med govorci bodo predstavniki Evropske komisije, združenja EOSC, ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije in strokovnjaki s področja odprte znanosti, avtorskih in intelektualnih pravic in raziskovalne infrastrukture za FAIR raziskovalne podatke.

Dogodek se bo nadaljeval tudi v sredo in bo namenjen nacionalnim izzivom odprte znanosti. Med drugim bodo spregovorili o implementaciji načel odprte znanosti v javnih raziskovalnih organizacijah, v četrtek pa bo v organizaciji Slovenskega vozlišče RDA potekala delavnica o infrastrukturi za odprto znanost.

Konferenca v sredo prinaša tudi Dan občanske znanosti, ki bo namenjen spodbujanju sodelovanja med znanstveniki in širšo javnostjo. V sklopu dogodka bodo med drugim razpravljali o tem, zakaj je občanska znanost pomembna in predstavili dogajanja v splošnih knjižnicah ter delovanje Mreže občanske znanosti.

Že danes pa se v sklopu konference začenjajo tudi Dnevi slovenskega superračunalniškega omrežja (Dnevi SLING). Tridnevni program bo zajemal številna predavanja in delavnice, osredotočene na razvoj superračunalništva v Sloveniji in Evropi, uporabo superračunalniške infrastrukture v raziskovalne namene ter možnosti dostopa te infrastrukture in njenih prednosti za gospodarstvo, so v sporočilu za javnost napisali pri Nacionalnem kompetenčnem centru za superračunalništvo EuroCC SLING.

V sredo bodo med drugim predstavili najzmogljivejši slovenski superračunalnik EuroHPC Vega in projekt Epicure za pomoč uporabnikom pri prenosu in optimizaciji aplikacij. V četrtek bo program namenjen uporabnikom v podjetjih in industriji, vzporedno pa bo potekal plenarni del rabe superračunalniške infrastrukture v Sloveniji.

Poseben poudarek Mreže znanja bo namenjen izobraževanju. V sredo in četrtek se bodo na dogodku Mreža izobraževanja med drugim posvetili razpravi o digitalnem državljanstvu in pametni uporabi umetne inteligence.