Boštjan Zalar: Jožef Stefan Dnevi kažejo veliko zanimanje za znanost
Ljubljana, 10. aprila - V tednu od 18. do 23. marca 2024 so na Institutu Jožef Stefan, največjem slovenskem znanstveno-raziskovalnem zavodu, potekali že 32. dnevi Jožefa Stefana. V zadnjih letih, ki so jih zaznamovali krize in omejevanja, smo se raziskovalke in raziskovalci še posebej zavedli dejstva, kako pomembno je stalno in na ustrezen poljuden nivo prilagojeno komuniciranje s splošno javnostjo o znanosti in njenih dosežkih. Še posebej v časih, ko je v prenasičenem medijskem prostoru težko ločiti kvaziznanost od znanosti in "internetualizem" od intelektualizma.
Strokovna predavanja sodelavcev Instituta, ki so bili v preteklem letu na nacionalnem nivoju nagrajeni za svoje dosežke, ter uglednih raziskovalcev iz tujine, so pokrila velik del področij raziskav, na katerih je naša institucija dejavna: fiziko osnovnih delcev, nove materiale, nevroznanost, biokemijo. Na raziskovanje smo pogledali tudi z bolj sproščene plati, s stand-up šovom eksperimentov in okroglo mizo o tem, kako lahko naredimo znanost zabavno. Seveda pa smo se morali pogovoriti tudi o najnovejših trendih tehnološkega razvoja, ki že vplivajo in bodo močno vplivali na razvoj družbe v prihodnosti. Na še dveh okroglih mizah je bilo tako govora o disruptivnosti umetne inteligence, kvantnih tehnologij in prehoda k obnovljivim virom energije ter o raziskavah jedrske energije v luči nove geopolitične realnosti.
Druženje sodelavk in sodelavcev Instituta z javnostjo se je tradicionalno zaključilo s sobotnim dnevom odprtih vrat, ki je pritegnil obiskovalce vseh generacij. Ti so ob ogledu naše institucije lahko izbirali med množico programskih sklopov na dveh lokacijah. S temi sklopi smo predstavili praktično vsa področja našega delovanja, od fizike in reaktorske tehnike, preko kemije, materialov, biologije, biokemije in okolja, do elektronike in informacijske tehnologije. Mlajše generacije gostov so se posebej navduševale nad vragolijami raziskovalnih robotov. Veseli nas, da smo, vsaj sodeč po naključnih mnenjih, uspeli raziskave osnovnih delcev, ki jih opravljamo v sklopu mednarodnih kolaboracij na pospeševalnikih v tujini, predstaviti na dovolj poljuden način in jih s tem približati tudi slovenski javnosti
Eksperimentalni jedrski reaktor na Brinju si je ogledalo več kot 700 obiskovalcev, verjetno delno tudi zaradi izpostavljenosti tematike jedrske energije v medijih in razprav o gradnji nove nuklearne elektrarne. Pozornost pa je pritegnila tudi nova stalna razstava o energiji in jedrski tehnologiji na Izobraževalnem centru za jedrsko tehnologijo, ki je lociran v bližini reaktorja.
Naj zaključim z ugotovitvijo, da smo na IJS uspeli vsaj za en teden, upamo pa da tudi na daljši rok, dvigniti zavest slovenske javnosti o pomenu vlaganja v raziskave in tehnološki razvoj. Predvsem računamo na mlado generacijo in upamo, da se bo marsikateri nadebudnež odločil za raziskovalno kariero ter se nam v prihodnosti pridružil kot sodelavka ali sodelavec.
Se vidimo naslednje leto!
To besedilo je del posebne serije prispevkov, katerih avtor ni uredništvo portala STAznanost. Mnenja, izražena v tem članku, so mnenja avtorja in ne odražajo nujno stališč uredništva portala STAznanost.