STAznanost

Na simpoziju društva VTIS o izzivih evropske raziskovalne politike

Ljubljana, 18. decembra - V Slovenskem etnografskem muzeju poteka 9. simpozij slovenskih raziskovalcev v tujini v organizaciji Društva v tujini izobraženih Slovencev VTIS in ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Na okrogli mizi, ki je že tradicionalen uvodni dogodek simpozija, so razpravljali o prihodnosti in izzivih evropske raziskovalne politike.

V sklopu okrogle mize z naslovom Novi kažipot za raziskovalni prostor EU so svoje izkušnje in mnenja predstavili sodelujoči z ministrstva za visoko šolstvo in podjetja Lek, član skupine Sandoz. Eden od izzivov evropske raziskovalne politike je tudi zeleni prehod na trajnostno gospodarstvo in družbo, ki ne temelji na prekomerni porabi naravnih virov (vključno s fosilnimi gorivi) in prekomernem obremenjevanju okolja, o čemer je govorila Nataša Vrhovec z ministrstva za visoko šolstvo.

Poudarila je, da Slovenija sledi zelenemu prehodu, ker je pač del Evropske unije, vendar je na tem področju premalo aktivna. "Na ministrstvu ugotavljajo, da bomo morali več finančnih spodbud nameniti prav zelenim projektom, zato da bomo te tehnologije in tudi znanost na tem področju razvijali," je pojasnila za STA. Ker se bo digitalizacija v industriji zgodila sama od sebe zaradi ekonomskih prednosti, ki jih zeleni prehod nima toliko.

"Nekatere prednosti zeleni prehod ima, predvsem v energetiki se ravno zaradi krize uveljavlja vedno več novih tehnologij, ki so bolj zelene in čiste. Druge stvari pa bomo morali veliko bolj spodbujati, da bomo lahko tudi konkurenčni v EU in tudi širše," je opozorila.

Na okrogli mizi so razpravljali tudi o umetni inteligenci, njenem vplivu na raziskave, pa tudi o neenakosti med spoloma. "V EU smo enakopravni, tudi v Sloveniji imamo zakonodajo, pravilnike za enakopravnost, na enakosti pa bomo morali še veliko narediti," je poudarila. Sodelujoči so izpostavili, da je ena tretjina raziskovalk v EU ženskega spola, še manj jih je v tehničnih, inženirskih vedah, zelo veliko žensk je na medicini, a že zdaj diplomira veliko več žensk kot moških. "Se pravi, da se trend obrača, a zelo počasi," je dodala Vrhovec.

Kot je za STA pojasnila organizatorka simpozija Neža Ribarič, sicer podoktorska raziskovalka v ZDA, gre pri simpozijih za multidisciplinarno konferenco, ki jo društvo prireja s ciljem vzpostavljanja in utrjevanja vezi med slovenskimi raziskovalci v tujini in profesorji, raziskovalci ter študenti v Sloveniji, z dolgoročnim namenom projektnega sodelovanja in deljenja dobrih praks.

Na vsakem tematskem panelu priznani slovenski raziskovalci v tujini predstavljajo svoje raziskovalno delo. Danes so predstavili temi, kot sta trajnostni razvoj in interakcije človek - računalnik. V drugem delu simpozija v četrtek bodo v okviru vsebinskega sklopa razpravljali o globalizaciji in migracijah ter inovacijah v biotehnologiji.