STAznanost

Znanost v knjigah - knjižne novosti slovenskih založb

Ljubljana, 23. decembra - Med novostmi na policah slovenskih znanstvenih so tokrat znanstvena monografija Slovenske selitve v socializmu, ki je izšla pri Založbi ZRC, monografija Potenciali in upravljanje vodá - med preteklostjo in sedanjostjo Založbe Inštituta za novejšo zgodovino, pri Založbi FDV sta izšli monografija Alpenecho - Slovenska narodnozabavna glasba v sodobnih kulturnih, političnih in medijskih kontekstih ter zbirka prispevkov Digitalizacija dela in življenja. Založba Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani je izdala znanstveno monografijo Regulacija cen naftnih derivatov v Sloveniji in njena učinkovitost pri obvladovanju energetske krize, pri založbi Ciceron pa je izšel slovenski prevod dela Gregorja Majdiča z naslovom Biologija ljubezni.

Slovenske selitve v socializmu

Založba ZRC je izdala znanstveno monografijo Slovenske selitve v socializmu, ki jo je uredila Marina Lukšič Hacin. Gre za celovito pregledno študijo o prostovoljnih in prisilnih migracijah v slovenskem prostoru ter o organiziranosti slovenske diaspore po svetu v obdobju 1945-1991.

Kot so navedli pri založbi, so v pričujoči znanstveni monografiji prvič na enem mestu predstavljeni socialni, gospodarski in kulturni vidiki slovenskega izseljenstva od konca druge svetovne vojne do osamosvojitve Slovenije, ki so vgrajeni v novejši zgodovinski razvoj na Slovenskem ter širši kontekst evropskih migracij.

Potenciali in upravljanje vodá. Med preteklostjo in sedanjostjo

V Založbi Inštituta za novejšo zgodovino (INZ) je v zbirki Vpogledi izšla 27 številka monografije z naslovom Potenciali in upravljanje vodá. Med preteklostjo in sedanjostjo, ki jo je uredila Marta Rendla. Kot so zapisali pri založbi, monografija v ospredje postavlja pomen pozitivnih in negativnih potencialov vodnih virov za potrebe človeka in razvijanje njegovih dejavnosti. Prinaša študije primerov, ki osvetljujejo različne vidike in prakse uporabe, upravljanja, načrtovanja, urejanja vodnih virov od konca 19. stoletja do sodobnosti pretežno na območju današnje Slovenije in v manjšem delu v Švici.

Monografija osvetljuje kompleksnost prepletanja tehnološkega razvoja z gospodarskimi potrebami in omogoča razumevanje sedanjega stanja na področju vodá. Hkrati je s pestro paleto raznovrstnih študij lahko tudi temelj za boljše ravnanje z vodnimi viri v prihodnje, so zaključili pri Založbi INZ.

Alpenecho - Slovenska narodnozabavna glasba v sodobnih kulturnih, političnih in medijskih kontekstih

Pri Založbi FDV je med novostmi monografija Alpenecho, ki sta jo uredila Natalija Majsova in Peter Stanković. Delo slovensko narodnozabavno glasbo artikulira "kot izrazito sodoben popularnokulturni pojav, katerega 'slovenskost' in 'tradicionalnost' koreninita zlasti v zmožnosti njegovega gladkega prehajanja med mediji, skupnostmi in tradicijami," so zapisali pri založbi.

"Slovenska narodnozabavna glasba in z njo povezane prakse postajajo simptomatične za kulturno krajino vse bolj povezane in (re)tradicionalizirane družbe, v katerih podeželje in mesto nista več tako ločena, kot sta bila nekoč. Gre za 'svežo tradicijo', ki neproblematično usklajuje irharce z zadnjimi modeli beemvejev, vrednote naših dedov z mehko emtivijevsko ali s trdo turbofolk erotiko, kislo mleko s hipsterskimi frizurami in tatuji, jodlanje z brezžičnimi slušalkami."

Digitalizacija dela in življenja

Med novostmi Založbe FDV je tudi knjiga z naslovom Digitalizacija dela in življenja, ki sta jo uredila Aleksandra Kanjuo Mrčela in Anton Kramberger. Kot je v recenziji zapisal zaslužni profesor Rudi Rizman, se prispevki v knjigi "osredotočajo na eno od osrednjih družboslovnih tem tega časa: na ubikvitarne procese digitalizacije družb in ljudi, ki se soočajo z elementarnim vprašanjem, kako z njo živeti". "Se pravi, kako utiriti njen razvoj s ciljem povečevanja javnega dobra za družbe in ljudi kot alternativo čedalje večji eroziji demokracije, poglabljanju neenakosti in nepravičnosti v svetu, ter jo v tem smislu tudi regulirati, da bi služila tako opredeljenim namenom; seveda ne da bi s tem istočasno zadušili njen nadaljnji razvoj, tj. 'kreativno destrukcijo'."

Vprašanja in odgovori v poglavjih poglabljajo razumevanje časa, v katerem živimo, ter ponujajo orodja, s katerimi lahko družboslovje prispeva k humanizaciji tehnologije in usmeri njen razvoj v prid človeku, ne pa odtujenim silam.

Regulacija cen naftnih derivatov v Sloveniji in njena učinkovitost pri obvladovanju energetske krize

Založba Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani je izdala znanstveno monografijo avtorjev Janeza Dolšaka, Marka Hočevarja in Gregorja Langusa z naslovom Regulacija cen naftnih derivatov v Sloveniji in njena učinkovitost pri obvladovanju energetske krize.

Knjiga analizira vpliv cenovne regulacije naftnih derivatov v Sloveniji v širšem kontekstu EU, obravnava kompleksnost regulacije zaradi globalnih tržnih dinamik ter domačih socioekonomskih in regulativnih vplivov, in prispeva k razpravi o učinkovitosti takšnih ukrepov.

Biologija ljubezni

Založba Ciceron je izdala prevod knjige Gregorja Majdiča Biologija ljubezni, ki je v izvirniku izšla pri založbi Springer leta 2012. Ideja romantične ljubezni se je razvila v srednjem veku, vendar njeni temelji segajo globoko v evolucijsko preteklost. Privlačnost, povezovanje in navsezadnje ljubezen so pomembni dosežki evolucije, saj prispevajo k preživetju posameznika in vrste. Profesor Majdič v knjigi raziskuje, zakaj se je razvilo spolno razmnoževanje, ki se je na koncu pri ljudeh razvilo do ljubezni, namesto preprostejših načinov razmnoževanja, ter analizira pomen tega čustva za razvoj človeške vrste.