STAznanost
Humanistika in družboslovje

Ljubljanska ekonomska fakulteta podelila nagrade in priznanja za izjemne znanstvene dosežke v letu 2023

Ljubljana, 9. januarja - Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani (UL EF) je ob koncu leta 2024 nagradila izjemne dosežke za leto 2023. Nagrado UL EF za najboljše znanstvene članke, objavljene v letu 2023, so prejeli raziskovalci Robert Kaše, Igor Lončarski in Matej Černe.

Ljubljana, Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani. Podelitev priznanj in nagrad UL EF za izjemne znanstvene dosežke v letu 2023. Prof. dr. Igor Lončarski. Foto: arhiv UL EF

Ljubljana, Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani.
Podelitev priznanj in nagrad UL EF za izjemne znanstvene dosežke v letu 2023.
Prof. dr. Igor Lončarski.
Foto: arhiv UL EF

Ljubljana, Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani. Podelitev priznanj in nagrad UL EF za izjemne znanstvene dosežke v letu 2023. Prof. dr. Matej Černe. Foto: arhiv UL EF

Ljubljana, Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani.
Podelitev priznanj in nagrad UL EF za izjemne znanstvene dosežke v letu 2023.
Prof. dr. Matej Černe.
Foto: arhiv UL EF

Robert Kaše je redni profesor managementa in organizacije na Katedri za management in organizacijo na UL EF, kjer na dodiplomski in podiplomski ravni poučuje predmete, ki se ukvarjajo z ljudmi in njihovimi interakcijami pri delu. Raziskovalno se ukvarja s socialnimi omrežji, strateškim managementom človeških virov, karierami in delom v timih. Svoje raziskovalno delo redno objavlja v uglednih mednarodnih revijah, med drugim v Organization Science, Human Resource Management, International Journal of Human Resource Management in Journal of Organizational Behavior. Je član več uredniških odborov revij s tega področja. Redno dela tudi na aplikativnih projektih, kjer posreduje znanje, pri tem pa se tudi sam uči od zanimivih podjetij.

Kaše je nagrado UL EF prejel za članek z naslovom Do employees find inclusive talent management fairer? It depends. Contrasting self-interest and principle, ki je bil objavljen v reviji Human Resource Management Journal. Raziskava se osredotoča na dojemanje vključujočega managementa talentov in ugotavlja, da zaposleni dojemajo pravičnost takšnih praks glede na osebne koristi in načela. Članek podjetjem ponuja vpogled, kako oblikovati bolj učinkovite in pravične strategije managementa talentov.

Igor Lončarski je redni profesor za področje denarja in financ na UL EF, kjer znanje predaja pri predmetih s področja modelov vrednotenja finančnih naložb, empiričnih financ, vrednotenja podjetij, poslovnih financ, vedenjskih financ in trajnostnih financ. Njegovi raziskovalni interesi zajemajo področja finančnih naložb, kreditnega tveganja, finančnih trgov, manipulacije finančne trgov in trajnostnih financ. Svoje raziskovalno delo objavlja v revijah, kot so denimo Journal of Business Ethics, Journal of Corporate Finance, Financial Management, Financial Analysts Journal in Finance Research Letters. Je tudi glavni urednik revije Risk Management ter področni urednik več znanstvenih revij. Njegovo trenutno raziskovalno delo se osredotoča na linearne večfaktorske modele, povezavo med kvalitativnimi vidiki finančnega poročanja ter uspešnostjo in tveganji pri podjetjih, raziskuje tudi zasebne finančne trge in trajnostne finance.

Lončarski je nagrado UL EF prejel za članek z naslovom Sustainability and Sovereign Credit Risk, ki je bil objavljen v reviji International Review of Financial Analysis. V članku raziskuje povezavo med trajnostnimi dejavniki, kot so okoljske, družbene in upravljavske prakse (ESG) na ravni podjetij, ter različnimi merami deželnega tveganja. Analiza kaže, da so bolj izrazite trajnostne prakse negativno povezane z deželnim tveganjem - bolj trajnostno usmerjene države imajo nižje pribitke za kreditno tveganje. Čeprav to nakazuje na potencialne dolgoročne koristi trajnostnih politik za nacionalna gospodarstva in vlagatelje, pa avtorji neposredno ne morejo potrditi kavzalnosti med trajnostno usmerjenostjo držav in deželnim tveganjem, saj obstaja pomemben vpliv razvitosti in premožnosti držav na trajnostne prakse.

Matej Černe je redni profesor za področje managementa in organizacije na UL EF. Njegovi raziskovalni interesi vključujejo preučevanje inovativnosti, ustvarjalnosti, organizacijskega vedenja in organizacijske psihologije, kadrovskega managementa in oblikovanja dela, vodenja, prenosa znanja, digitalizacije dela in večnivojskih izzivov v managementu. Za svoje raziskovanje je prejel številne nagrade, med drugim Zoisovo priznanje ter nagrado CEEMAN Champions Award za raziskovanje. Černe objavlja v uglednih revijah s področja managementa, kot je denimo Academy of Management Journal. Deluje tudi kot izvršni urednik revije Dynamic Relationships Management Journal in je član uredniških odborov revij The Leadership Quarterly in Human Resource Management. Vodil je Laboratorij za odprte inovacijske sisteme (LOIS) in Center za raziskovanje inovativnosti (CERINNO) ter sodeloval pri mednarodnih projektih za visokotehnološko podjetništvo.

Černe je nagrado UL EF prejel za članek z naslovom Job demands and burnout: the multilevel boundary conditions of collective trust and competitive pressure, ki je bil objavljen v reviji Human Relations. Članek analizira povezavo med delovnimi zahtevami in izgorelostjo ter proučuje, kako kolektivno zaupanje v timu zmanjšuje učinek izgorelosti, medtem ko konkurenčni pritiski povečujejo psihološko obremenitev zaposlenih. Raziskava ponuja praktične smernice za oblikovanje delovnega okolja, ki spodbuja psihološko dobrobit zaposlenih.

Priznanja UL EF za najboljše znanstvene članke, objavljene v letu 2023, pa so ob tem prejeli raziskovalci UL EF Iana Bilynets, Andreja Cirman, Barbara Culiberg, Barbara Čater, Tomaž Čater, Aleš Groznik, Nevenka Hrovatin, Ivana Jovović, Mateja Kos Koklič, Patricia Kotnik, Kir Kuščer, Klara Ljubi, Patricia Milić, Gregor Pfajfar, Rok Spruk, Mojca Svetek, Peter Trkman, Miroslav Verbič, Irena Vida, Davor Vučkovski, Maja Zalaznik, Jelena Zorić in Vesna Žabkar.