Ministrica Klampfer ob obisku v Mariboru tudi o gospodarski vlogi superračunalništva
Maribor, 14. januarja - Ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer je v ponedeljek v Mariboru obiskala Institut informacijskih znanosti, Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ter Dravske elektrarne Maribor. Med drugim se je seznanila z vlogo superračunalnika in umetne inteligence pri znanstvenih raziskavah in digitalni preobrazbi gospodarstva.
Kot so danes sporočili z ministrstva, je bil obisk tesno povezan z aktualnimi razpisi podjetja EuroHPC, ki naslavljajo nadgradnjo obstoječih superračunalnikov in nakup novih z zmogljivostmi umetne inteligence. Slovenija se je v prvem prijavnem roku novembra lani z uspešno prijavo pridružila konzorciju z Italijo in Avstrijo s ciljem investiranja v nadgradnjo superračunalnika v Bologni, usmerjenega v umetno inteligenco, so spomnili.
Ministrica je ob obisku poudarila pomen nadaljnjega razvoja visokozmogljivega računalništva. Spodbujanje nadaljnjih investicij v superračunalništvo je namreč po njenih besedah izrednega pomena za razvoj Slovenije. "Superračunalnik skupaj z umetno inteligenco omogoča učinkovito analizo ogromne količine podatkov ter na tej podlagi simulacije in modeliranje, ki lahko v kratkem času nadomestijo dolgoletne laboratorijske raziskave. To pa je ključno za nadaljnje raziskave in razvoj, ki bodo pripomogle k nujno potrebnemu dvigu konkurenčnosti slovenskega gospodarstva," je dejala.
Kot ključno za uspešno izvedbo "tega ambicioznega projekta" je izpostavila podporo predsednika vlade Roberta Goloba in ministra za finance Klemna Boštjančiča.
Direktor Instituta informacijskih znanosti Aleš Bošnjak je prepričan, da bo obisk ministrice pripomogel k še tesnejšemu sodelovanju med zavodom in ministrstvom. "Ministrica s tem obiskom potrjuje pomen našega dela za celotno družbo. Prepričani smo, da bo z zanimanjem spremljala naše aktivnosti in nam nudila podporo, ki bo omogočala, da bomo uspešno podprli ključno infrastrukturo za izvajanje storitev tovarne umetne inteligence, predvsem za podjetja," je dejal.
V nadaljevanju obiska so vodstvo in raziskovalci Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ministrici predstavili inovativne dosežke na področju vesoljskih tehnologij, razvoja optičnih polprevodniških in kvantnih senzorjev za industrijska okolja, ključne izzive digitalne preobrazbe ter praktične primere uporabe umetne inteligence.
"Obisk ministrice za digitalno preobrazbo je potrditev, da fakulteta s svojimi raziskovalnimi dosežki in inovacijami aktivno prispeva k digitalni preobrazbi Slovenije. Veseli smo, da smo lahko predstavili naše delo in razpravljali o priložnostih za še tesnejše sodelovanje med akademskim in gospodarskim okoljem ter državo," je dejal dekan fakultete Gorazd Štumberger.
Ob koncu obiska se je ministrica srečala še s predstavniki Dravskih elektrarn Maribor in si ogledala lokacijo, kjer bo zgrajen podatkovni center. Ta bo omogočil dolgoročno hrambo raziskovalnih podatkov in prostor za nov superračunalnik.
"Vsi omenjeni projekti ponujajo priložnost za utrditev Slovenije kot inovativnega središča na področju umetne inteligence in visokozmogljivega računalništva," so dodali na ministrstvu.