STAznanost

Indija izvedla zahteven podvig spajanja satelitov v vesolju

New Delhi, 16. januarja - Indiji je danes v vesolju uspel zahteven podvig spajanja dveh satelitov, kar je ključni mejnik za uresničitev njenih prizadevanj za gradnjo lastne vesoljske postaje in odprave na Luno s človeško posadko, je sporočila indijska vesoljska agencija (ISRO). Tovrsten podvig je doslej uspel Rusiji, ZDA in Kitajski, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Satelita, ki tehtata po 220 kilogramov, so decembra skupaj z raketo izstrelili z vesoljskega centra Sriharikota. Pozneje sta se ločila in se danes znova združila med natančnim postopkom, ki se je končal z "uspešnim spajanjem vesoljskih plovil", je sporočila ISRO in podvig označila za "zgodovinski trenutek".

Indija je tako postala četrta država, ki ji je uspel ta podvig - imenovan tudi SpaDeX ali poskus spajanja v vesolju (Space Docking Experiment).

Cilj misije je "razvoj in izvedba tehnologije, ki je potrebna za zbližanje, priklop in odklop dveh majhnih vesoljskih plovil", so sporočili iz ISRO.

Premier Narendra Modi je indijskim znanstvenikom čestital za uspešno spajanje satelitov. "To je pomemben korak naprej za ambiciozne indijske vesoljske misije v prihodnjih letih," je sporočil Modi.

Predhodna poskusa spajanja oz. priklopa satelitov zaradi tehničnih težav ISRO nista uspela. Po navedbah agencije je tehnologija ključnega pomena za indijsko vesoljsko odpravo na Luno s človeško posadko, ki jo po navedbah Modija načrtujejo do leta 2040.

Indija je v zadnjem desetletju močno okrepila in razširila vesoljski program. Leta 2023 je postala tudi četrta država, ki je na Luni pristala s plovilom brez posadke.