Na Kemijskem inštitutu pozdravljajo vstop Slovenije v Evropsko raziskovalno partnerstvo za redke bolezni
Ljubljana, 24. januarja - V Centru za tehnologije genske in celične terapije in Kemijskem inštitutu so danes pozdravili vstop Slovenije v Evropsko raziskovalno partnerstvo za redke bolezni (ERDERA). Ta slovenskim raziskovalnim ustanovam, podjetjem in kliničnim organizacijam odpira možnosti za mednarodno sodelovanje na področju raziskav in razvoja zdravil za redke bolezni.
Kot so sporočili iz Kemijskega inštituta, je razvoj novih zdravil zahtevna naloga - znanstveno, klinično, finančno in časovno. Ker je na področju redkih bolezni povrnitev vloženih sredstev pogosto manjša v primerjavi z bolj razširjenimi boleznimi, je edini mogoč način napredka na tem področju sodelovanje številnih deležnikov z različnih področij in držav.
Vstop Slovenije v omenjeno evropsko partnerstvo je rezultat prizadevanj številnih partnerjev, vključno s Kemijskim inštitutom, Centrom za tehnologije genske in celične terapije, Institutom Jožef Stefan, Univerzitetnim kliničnim centrom Ljubljana, Zvezo organizacij pacientov Slovenije in drugimi. Ključno vlogo pri tem sta odigrala ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter ministrstvo za zdravje, slednje je obenem postalo kontaktna točka za razpise, ki potekajo v okviru partnerstva.
Po navedbah Kemijskega inštituta je mednarodno sodelovanje edini oder, na katerem je mogoče doseči premike na področju redkih bolezni. Ker je število pacientov z vsako posamezno boleznijo v posameznih državah premajhno za učinkovite raziskave, po njihovem mnenju le povezovanje omogoča dosego kritične mase za prebojne znanstvene in klinične dosežke.
"Nova napredna zdravila za redke bolezni niso zgolj zmaga posameznika, njegove družine, njegovega zdravnika in njegove bolnišnice, ali celo njegove države, ampak gre za preboj, ki spremeni ta svet na bolje za posamično skupino pacientov, na osnovi osvojenih znanj pa tudi za druge skupine pacientov ter tako naprej do praktično desetine populacije, kolikor naj bi po ocenah bilo pacientov z redkimi boleznimi," so zapisali v inštitutu.
Prvi skupni mednarodni razpis podjetij in bolnišnic, ki omogoča sodelovanje raziskovalnih organizacij, je že odprt, rok za oddajo predprijav pa je 13. februar. V Centru za tehnologije genske in celične terapije so prepričani, da lahko Slovenija zaradi izjemnega potenciala in znanja svojih biofarmacevtskih strokovnjakov odigra pomembno vlogo na tem področju, so še dodali.