Na letošnjem Shodu za znanost o konkretnih ukrepih za izboljšanje položaja znanosti v Sloveniji
Ljubljana, 4. marca - V Atriju ZRC bodo v sredo na dogodku v sklopu Shoda za znanost raziskovalci razpravljali o financiranju znanosti, neustreznem ocenjevanju raziskovalnih projektov in konkretnih ukrepih za izboljšanje položaja slovenske znanosti. V razpravi bosta sodelovala tudi premier Robert Golob in minister Igor Papič.
Kot je za STA poudaril direktor ZRC SAZU Oto Luthar, se bodo na znanstvenem kolokviju, ki so ga naslovili Znanost je - znanost lahko, sodelujoči osredotočili na nov zakon o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti. Ta je po njegovih besedah med drugim prinesel povečanje financiranja znanosti, vendar tudi z njim še vedno ostajajo nekatera nerešena vprašanja, ki jih je treba nasloviti.
"Z aktualnim predsednikom vlade imamo končno nekoga, ki razume pomen znanosti, kar vidimo tudi kot ključno za opozarjanje na izzive, s katerimi se sooča znanost," je dejal.
Kot enega pomembnih izzivov je Luthar izpostavil vse pogostejšo delitev družbe po sektorjih, pri čemer se nekatere obravnava za pomembnejša od drugih. "Na eni strani imamo na primer gospodarstvo, na drugi strani pa javni sektor, kamor spada tudi znanost. Čeprav ima znanost visoko simbolno vrednost, pogosto še vedno ostaja na repu, ko gre za konkretno podporo," je opozoril.
Po njegovih besedah ostaja tudi pereče vprašanje raziskovalne infrastrukture, ki je marsikje dotrajana. "Ne gre le za stavbe inštitutov in visokošolskih zavodov, ampak tudi za raziskovalno opremo, ki je nujna za konkurenčno znanost. Reševanje tega izziva bi, kot je poudaril, moralo iti v smeri snovanja posebnega zakona o raziskovalni infrastrukturi.
Izpostavil pa je tudi problematiko pretiranega administrativnega nadzora. "Zaradi njega se raziskovalci, namesto da bi se posvečali svojemu delu, ukvarjajo s poročili in birokratskimi postopki, ki niso vedno nujni. Podobno velja tudi za raziskovalne in univerzitetne ustanove," je dejal.
Raziskovalci sicer v okviru Shoda za znanost že nekaj let opozarjajo tudi na neustrezno ocenjevanju projektov pri Javni agenciji za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS (Aris). Kljub nekaterim spremembam sistem po mnenju Lutharja še vedno ne zagotavlja doslednega in kakovostnega recenzijskega postopka, kar pri prijaviteljih ustvarja občutek neenakopravne obravnave posameznih znanstvenih ved.
"Smiselno je govoriti o konkretnih ukrepih, saj smo se o načelnih vprašanjih pogovarjali že predolgo. In ravno temu bo namenjen znanstveni kolokvij," je zaključil. Dogodka se bosta udeležila tudi premier Robert Golob in minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič, ki bosta sodelovala v pogovoru na temo položaja znanosti v Sloveniji.
Shod za znanost je neformalno združenje slovenskih raziskovalcev in raziskovalk iz različnih javnoraziskovalnih ustanov, ki se je oblikoval kot odgovor na ameriški March for Science, prvi javni shod pa organiziral aprila 2017. Odtlej redno opozarja na nepravilnosti in pomankljivosti pri oblikovanju znanstvene politike ter si prizadeva izboljšati položaj znanosti pri nas.