STAznanost
Medicina in zdravje

Slovenski zdravnici med finalisti 11. Medisovega natečaja

Ljubljana, 28. januarja - Mednarodna strokovna komisija je izbrala 18 finalistov za 11. Medisov natečaj, v okviru katerega vsako leto nagrajuje znanstvenoraziskovalne dosežke v medicini in farmaciji. Med finalisti natečaja sta tudi slovenski zdravnici, in sicer Alja Kavčič s področja pediatrije in Vesna Marija van Midden s področja nevrologije. Slavnostna podelitev nagrad bo 13. marca v Ljubljani.

Na natečaj je letos prispelo 251 prijav iz Avstrije, Bolgarije, Bosne in Hercegovine, Češke, Črne gore, Hrvaške, Madžarske, Severne Makedonije, Slovaške, Srbije in Slovenije, vsem visokim kriterijem za nominacije za mednarodno nagrado Medis pa je ustrezalo 197 prijav, so sporočili iz slovenskega farmacevtskega podjetja Medis, ki je glavni pokrovitelj natečaja.

Med 18 finalisti, ki jih je izbrala komisija, sta tudi slovenski zdravnici iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

Alja Kavčič se je med finaliste prebila s svojo raziskavo na področju pediatrije, objavljeno v reviji Neuroimage. Cilj raziskovalnega dela je bil razviti metodologijo za analizo funkcijskih možganskih omrežij, pridobljenih z merjenjem električnih signalov možganske aktivnosti (EEG).

To metodologijo so nato uporabili za izračun funkcijskih možganskih povezav pri otrocih in mladostnikih s perinatalno možgansko kapjo. Z raziskavo so dokazali, da je metodologija uporabna za preučevanje motenj povezljivosti na nivoju osrednjega živčevja. Poleg tega bi lahko ta pristop uporabili za odkrivanje novih napovednih označevalcev nevrološkega izida po okvari osrednjega živčevja in za ocenjevanje učinkovitosti zdravljenja.

Vesna Marija van Midden pa je postala finalistka s svojim raziskovalnim delom s področja nevrologije, ki je bilo objavljeno v znanstveni reviji Movement Disorders. Njena raziskava izpostavlja potencial neinvazivne stimulacije ušesne veje vagusnega živca (taVNS) kot dodatnega zdravljenja za motorične in nemotorične simptome Parkinsonove bolezni, zlasti pri bolnikih, pri katerih standardna zdravljenja prinašajo omejene učinke.

Študija je pokazala, da tovrstna stimulacija pri bolnikih z napredovalo Parkinsonovo boleznijo znatno izboljša motorične funkcije, kot so dolžina koraka, hitrost hoje in hitrost zamaha roke.

Za mednarodno nagrado Medis (International Medis Awards) so se lahko potegovali zdravniki in farmacevti, ki so svoje znanstvenoraziskovalne prispevke objavili v uglednih znanstvenih publikacijah s faktorjem vpliva, višjim od 1,500. Slavnostna podelitev nagrad bo 13. marca v Ljubljani.

Natečaj je v letu 2014 ustanovilo slovensko farmacevtsko podjetje Medis.