Razstava projekta Astrotop_X postavlja rastline v vlogo vesoljskih popotnikov
Ajdovščina, 15. februarja - Na Fakulteti za naravoslovje Univerze v Novi Gorici (UNG) so minuli teden odprli razstavo projekta Astrotop_X. Projekt predstavlja kapsulo s kraškim rastlinjem, ki avtonomno išče drugi dom med zvezdami, so sporočili s fakultete. Razstava projekta, ki so ga zasnovali raziskovalci UNG, bo na ogled do konca februarja.
Ajdovščina.
Na Fakulteti za naravoslovje Univerze v Novi Gorici so uradno odprli razstavo projekta Astrotop_X.
Foto: Fakulteta za naravoslovje Univerze v Novi Gorici
Ajdovščina.
Na Fakulteti za naravoslovje Univerze v Novi Gorici so uradno odprli razstavo projekta Astrotop_X.
Foto: Fakulteta za naravoslovje Univerze v Novi Gorici
Astrotop_X prepleta astronomijo, umetnost, ekologijo, nove medije in botaniko. Kot je za STA pojasnila ena od pobudnic projekta in redna profesorica za astronomijo na Fakulteti za naravoslovje UNG ter raziskovalka v Centru za astrofiziko in kozmologijo UNG Andreja Gomboc, izbrani ekosistem v kapsuli s pomočjo računalniškega algoritma, ki temelji na metodah umetne inteligence, upira pogled v globoko vesolje, brska po podatkovni bazi eksoplanetov in presoja, kam - in če sploh - bi se kazalo preseliti v prihodnosti.
"Astrotop_X namenoma izloča človeka iz naracije in v vlogo medzvezdnih popotnikov postavlja rastline. Odpira tudi vrsto vprašanj, od ekologije, podnebnih sprememb in izumiranja vrst na Zemlji do hitrega razvoja vesoljske industrije in etičnosti uporabe ter naseljevanja drugih nebesnih teles," je opisala.
Razstava projekta Astrotop_X je del uradnega programa GO! 2025 Evropske prestolnice kulture Nova Gorica - Gorica. Ideja projekta se je oblikovala tekom lanskega leta v manjši skupini, ki so jo poleg Gomboc sestavljali še raziskovalec z UNG Peter Purg ter umetnika Nejc Trampuž in Dorotea Dolinšek
Uradni pričetek projekta je bil junija z javnim dogodkom in razpravo v osrčju ožganega Krasa pri Ruski jami. Novembra pa so v Xcentru v Novi Gorici predstavili še razstavo projekta, ki sedaj do konca februarja gostuje v Ajdovščini, na Fakulteti za naravoslovje UNG.
V projektu poleg že omenjene ožje skupine sodelujejo še raziskovalec astrofizik Saptashwa Bhattacharyya s Fakultete za naravoslovje UNG ter botanika Jože Bavcon in Blanka Ravnjak iz Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani.