STAznanost
Naravoslovje in tehnika

Slovenski raziskovalci razkrili sporazumevanje snežnih leopardov s pomočjo vonja

Ljubljana, 17. februarja - Mednarodna ekipa raziskovalcev pod vodstvom ljubljanske biotehniške fakultete je v mongolskem Altaju raziskala, kako se snežni leopardi medsebojno sporazumevajo s pomočjo vonja. Nova spoznanja prve poglobljene tovrstne raziskave bodo med drugim izboljšala učinkovitost monitoringa te redke in najbolj ogrožene velike mačke, so sporočili s fakultete.

Mongolija, gorovje Altaj. Snežni leopardi živijo samotarsko življenje in se redko srečujejo, zato pa redno ohranjajo stike s pomočjo vonja, ki ga puščajo na posebnih mestih, najraje na previsnih stenah v ozkih soteskah. Foto: Mongolia Snow Leopard Project

Mongolija, gorovje Altaj.
Snežni leopardi živijo samotarsko življenje in se redko srečujejo, zato pa redno ohranjajo stike s pomočjo vonja, ki ga puščajo na posebnih mestih, najraje na previsnih stenah v ozkih soteskah.
Foto: Mongolia Snow Leopard Project

Mongolija, gorovje Altaj. Snežni leopardi vonjalna sporočila najpogosteje puščajo s škropljenjem urina po skalah (levo), ali s kopanjem jamic v pesku (desno). Foto: Mongolia Snow Leopard Project

Mongolija, gorovje Altaj.
Snežni leopardi vonjalna sporočila najpogosteje puščajo s škropljenjem urina po skalah (levo), ali s kopanjem jamic v pesku (desno).
Foto: Mongolia Snow Leopard Project

Snežni leopardi so najbolj ogrožene velike mačke na svetu, vendar zaradi odročnega terena, kjer živijo, še vedno slabo poznamo njihovo številčnost in obnašanje, so zapisali v sporočilu za javnost.

Kot so navedli, te velike mačke opravljajo vlogo vrhovnih plenilcev v gorovjih osrednje Azije in so odlično prilagojene na ekstremne visokogorske razmere. Vendar pa se njihovo število zmanjšuje in po ocenah naj bi danes na svetu živelo le še okoli 3000 snežnih leopardov, čeprav zaradi pomanjkljivega monitoringa točna številka ni znana.

Da bi izboljšali učinkovitost monitoringa te skrivne vrste in spoznali načine, kako se snežni leopardi sporazumevajo med seboj, je mednarodna znanstvena ekipa iz Slovenije, Italije, Mongolije in ZDA opravila raziskavo v odročnih visokogorjih Altaja v Mongoliji. Raziskavo so vodili raziskovalci Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.

Rezultati prve poglobljene raziskave o sporazumevanju snežnih leopardov so bili danes objavljeni v nemški znanstveni reviji Behavioural Ecology and Sociobiology.

Raziskovalci so na podlagi snemanj z avtomatskimi kamerami in sledenja stopinj v snegu ugotovili, da snežni leopardi za sporazumevanje uporabljajo sedem različnih vedenj. Svoja vonjalna sporočila najpogosteje puščajo s pomočjo praskanja po pesku z zadnjimi nogami ter s škropljenjem urina, za kar najraje uporabljajo previsne skale, ki vonj ščitijo pred padavinami.

Podatki s terena so pokazali, da vonjalna sporočila najpogosteje puščajo v soteskah, temu pa sledijo ozke doline in ostri grebeni. Snežni leopard markirno lokacijo v povprečju obišče vsaka dva tedna, se pa ta frekvenca precej razlikuje med lokacijami. Pri tem so potrdili, da je možno na podlagi števila jamic v pesku, ki nastanejo ob praskanju z nogami, zelo dobro predvideti obiskanost posameznih lokacij.

"Te rezultate smo uporabili za razvoj novih smernic za izvajanja monitoringa snežnih leopardov s pomočjo foto-pasti. Poglobljeno razumevanje obnašanja živali v naravi bo pripomoglo k bolj učinkovitem monitoringu te vrste, kar nam bo pomagalo pri usmerjanju naravovarstvenih ukrepov za ohranitev te ključne vrste v gorskih ekosistemih," je ob tem povedal vodja raziskave Miha Krofel iz Biotehniške fakultete.

Raziskavo je sofinancirala Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS prek projekta ExtremePredator in InterMuc.