V novem slovenskem projektu s pomočjo umetne inteligence do izboljšanja raziskav v digitalni humanistiki
Ljubljana, 1. marca - Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani (FRI UL) bo z novim petletnim projektom v vrednosti 2,5 milijona evrov raziskovalcem v humanistiki in družboslovju omogočila uporabo umetne inteligence za naprednejše raziskave v digitalni humanistiki. V ta namen bodo vzpostavili tudi center odličnosti.
Kljub številnim prednostim uporaba umetne inteligence v digitalni humanistiki na Univerzi v Ljubljani še ni dovolj razvita, je poudaril profesor na FRI UL Marko Robnik Šikonja, ki koordinira projekt. Cilj projekta Umetna inteligenca za digitalno humanistiko (AI4DH) je zato vzpostaviti most med digitalno humanistiko in umetno inteligenco z ustanovitvijo Centra odličnosti za umetno inteligenco v digitalni humanistiki.
Slednji bo po besedah Robnika Šikonje raziskovalcem s področja humanistike in družboslovja zagotavljal podporo pri uporabi orodij umetne inteligence, strojnega učenja in analize podatkov. Na voljo bodo imeli infrastrukturo za razvoj modelov umetne inteligence, vključno z velikimi jezikovnimi modeli, in strokovno pomoč pri razvoju novih pristopov, prilagojenih humanističnim področjem, kot so jezikoslovje, zgodovina, medijske študije, folkloristika, novinarstvo in filozofija. Ob tem bo projekt naslovil tudi etično rabo umetne inteligence in soustvarjal vključujoče in kulturno raznoliko digitalno okolje ter spodbujal podjetniške inovacije.
"Namen centra je spodbujati vrhunsko znanost ter Slovenijo umestiti na svetovni zemljevid umetne inteligence v digitalni humanistiki," je dejal Robnik Šikonja.
Kot so zapisali pri FRI UL, digitalna humanistika združuje humanistične vede z računalniškimi orodji in metodami, umetna inteligenca pa lahko bistveno izboljša raziskave na tem področju, saj omogoča hitrejšo analizo, transkripcijo in prevajanje podatkov ter njihovo shranjevanje v digitalnih arhivih.
Algoritmi umetne inteligence so zmožni v velikih podatkovnih zbirkah prepoznati povezave, vzorce in trende, ki raziskovalcem prek uporabe tradicionalnih metod ostajajo skriti. Z vključevanjem umetne inteligence v svoje delovne procese lahko raziskovalci na področju digitalne humanistike analizirajo mnogo večje zbirke podatkov in najdejo povezave med zelo različnimi viri, kar vodi do novih spoznanj in razumevanja kulture, zgodovine, jezika in drugih področij humanistike, so navedli.
Center odličnosti bo podpiral prijavo projektov s področja umetne inteligence v humanistiki in v ta namen omogočil prijaviteljem večmesečno gostovanje na UL. Z izvajanjem nekaterih pridobljenih projektov v okviru centra bo slednji pridobival financiranje za svoj obstoj tudi po koncu projekta.
Projekt AI4DH je vreden 2,5 milijona evrov in ga financira prestižni razpis evropskega programa za raziskave in inovacije Obzorja Evropa.