Na konferenci o biodiverziteti dosegli dogovor o financiranju
Rim, 28. februarja - Delegati iz skoraj 200 držav so se na konferenci ZN o biodiverziteti (COP16) v Rimu dogovorili o tem, kako bodo naslednjih nekaj let financirali zaščito narave in biotske raznovrstnosti. Države so tako presegle delitve, zaradi katerih je bila zadnja konferenca novembra lani v Kolumbiji prekinjena.
Štiri mesece po tem, ko se je konferenca COP16 v Caliju v Kolumbiji končala brez dogovora, so delegati v Rimu v četrtek po treh dneh razprav nekaj pred polnočjo uspeli skleniti dogovor, poročajo tuje tiskovne agencije.
Pogovori so bili osredotočeni na tehnično izvedbo svetovnega sporazuma o ohranjanju biotske raznovrstnosti ter na vprašanja financiranja.
Predsednica COP16 Susana Muhamad iz Kolumbije je pozdravila dejstvo, da so države sodelovale pri preboju, ki je omogočil napredek "v tem zelo razdrobljenem in konfliktnem svetu". "To je nekaj zelo lepega, saj smo se združili okoli zaščite življenja in nič ni pomembnejšega od tega," je dodala po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Sodelujoče države so leta 2022 dosegle načelen dogovor o 23 ciljih, ki jih je treba doseči do leta 2030, da bi zaustavili divje uničevanje narave. Med njimi je bil tudi dogovor o zaščiti vsaj 30 odstotkov svetovnih kopenskih in morskih območij. Po podatkih okoljskega programa ZN je zaščitenih 17,6 odstotka svetovnega kopnega in 8,4 odstotka voda.
Znanstveniki opozarjajo, da je ukrepanje nujno, saj milijonu vrst grozi izumrtje, medtem ko netrajnostno kmetovanje in potrošnja uničujeta gozdove in izčrpavata tla, onesnaževanje s plastiko pa se širi tudi na najbolj oddaljena območja planeta.
Četrtkov dogovor tako velja za ključnega pri uresničevanju ciljev iz leta 2022. Države so se dogovorile, da bodo za zaščito narave do leta 2030 zagotovile 200 milijard dolarjev letno, vključno s 30 milijardami dolarjev, ki jih bodo bogatejše države za zaščito biotske raznovrstnosti namenile revnejšim državam.
COP16 v Caliju je delno propadel, ker je po dveh tednih pogovorov odšlo toliko pogajalcev, da ni bil dosežen kvorum. Kljub temu so tam dosegli nekatere dogovore, na primer glede ustanovitve sklada, ki bo del dobička, pridobljenega z digitalnim sekvenciranjem genetskih podatkov, delil s skupnostmi, iz katerih izvirajo raziskovane rastline in živali.
Srečanje je služilo tudi kot priprava na naslednjo podnebno konference COP30, ki bo novembra v Belemu v Braziliji.