STAznanost

Tajda Klobučar, Sara Orehek in Manca Peskar dobitnice nacionalnega priznanja L'Oreal-Unesco za ženske v znanosti

Ljubljana, 6. marca - Družba L'Oreal Adria in Slovenska nacionalna komisija za Unesco sta v Atriju ZRC SAZU že 19. podelili priznanja nacionalnega programa L'Oreal-Unesco za ženske v znanosti. Prejeli so jih raziskovalka na področju molekularne biologije Tajda Klobučar, raziskovalka na področju biomedicine Sara Orehek in kognitivna nevroznanstvenica Manca Peskar.

Nacionalni program L'Oreal-Unesco za ženske v znanosti v Sloveniji od leta 2006 spodbuja mlade znanstvenice, ki svoje raziskovalno delo opravljajo na področju biologije, medicine, farmacije, biokemije in fizike. Za priznanje v višini 5000 evrov se je letos potegovalo kar 37 raziskovalk. Danes pa so jih podelili trem raziskovalkam.

Nagrajenka Tajda Klobučar je raziskovalka na področju molekularne biologije, ki se posveča celici, še posebej prepletu RNA in proteinov, ki vplivajo na izražanje genov v razvoju celic. To razumevanje vodi h ključnim mehanizmom, ki usmerjajo normalen razvoj zarodka, in pomaga pri odkrivanju novih tarč za zdravljenje bolezni na nivoju RNA, so zapisali v obrazložitvi.

Prejemnica priznanja Sara Orehek je raziskovalka na področju biomedicine, ki se ukvarja z imunoterapijo raka. Pri svojem delu združuje znanja imunologije in orodja sintezne biologije za razvoj inovativnih terapevtskih pristopov, usmerjenih v zdravljenje rakavih obolenj in izboljšanje protitumorske imunosti.

Nagrajenka Manca Peskar pa kognitivna nevroznanstvenica, ki preučuje bolnike s Parkinsonovo boleznijo, drugo najpogostejšo nevrodegenerativno motnjo. Njene raziskave v naravnejših pogojih, med gibanjem, vodijo k razvoju naprednejših terapevtskih pristopov za podaljšanje avtonomije in preprečevanje poškodb pri osebah v Parkinsonovo boleznijo, so zapisali.

Izbranim trem znanstvenicam je danes čestital tudi minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič, ki je ob tem poudaril pomembnost promoviranja žensk v znanosti. "Vsaka izgubljena priložnost ali ovire, ki jih postavljamo dekletom in ženskam, ne vplivajo zgolj nanje osebno, ampak vplivajo na razvoj družbe. Na ta način onemogočamo polno izkoriščanje potenciala, ki ga imamo v Sloveniji in širše po svetu," je poudaril.

Izpostavil je tudi pomembnost spodbujanja mladih deklet, da se odločajo za STEM poklice, ki pokrivajo področja znanosti, tehnologije, inženirstva in matematike. Največji potencial pri dvigu vpisa na tehniških in naravoslovnih fakultetah so po njegovih besedah ravno dekleta.

Direktorica korporativnih komunikacij L'Oréal Adria - Balkan Irena Šarić Dombaj je danes v uvodnem nagovoru poudarila, da je napredek pri vključevanju žensk v znanost še vedno počasen, kar kaže na potrebo po še večjem spodbujanju enakosti spolov v znanosti, k čemur pripomore tudi program L'Oreal-Unesco.

"Danes praznujemo uspehe izjemnih mladih žensk, ki so v znanosti zelo veliko dosegle. Program L'Oreal-Unesco za ženske v znanosti ni zgolj priznanje njihovim dosežkom, temveč pomemben korak k enakopravnejši zastopanosti spolov v znanstvenem svetu. To je tudi edini program v Sloveniji, ki nagrajuje znanstveno delo žensk, ga s tem promovira in prispeva k njihovemu enakemu položaju v raziskovanju," pa je dejala predsednica Slovenske nacionalne komisije za Unesco Irena Mlinarič Raščan. Nacionalni program je v svojih 19 letih delovanja v Sloveniji nagradil skupno že 55 izjemnih mladih znanstvenic.