Na okrogli mizi opozorili na diskreditacijo študijev spola in feministične teorije
Ljubljana, 7. marca - Na ljubljanski filozofski fakulteti so v četrtek odprli Dneve enakosti spolov. Osrednji dogodek je bila okrogla miza o prihodnosti študijev spola, na kateri so predavateljice opozorile na diskreditacije študijev spola in feministične teorije. Strinjale so se, da bo treba poiskati nove načine, kako te vsebine približati širši javnosti.
Po navedbah sogovornic iz Beograda, Zagreba, Skopja in Ljubljane se študijem spola in feministični teoriji pogosto odreka znanstvena legitimnost, omejuje pa se tudi njihov vstop v univerzitetne programe. Po mnenju sociologinje Milice Antić Gaber z ljubljanske filozofske fakultete študije spolov niso zgolj akademska razprava, temveč pomembno oblikujejo vsakdanje življenje, zlasti žensk.
"Omogočajo kritični premislek o družbenih normah, kot so neenaka razporeditev gospodinjskega dela, skrbstvenega dela, plačna vrzel, spolno nadlegovanje, nasilje nad ženskami in še mnogi drugi. Zaradi njih lahko te družbene probleme sploh obravnavamo in oblikujemo ustrezne ukrepe za njihovo odpravo," je poudarila. Ker odpirajo vprašanja, ki razkrivajo globoko zakoreninjene družbene neenakosti in s tem ogrožajo obstoječa razmerja moči, pa se jih pogosto poskuša utišati.
Sogovornice so izpostavile, da akademske institucije študijev spola niso jemale resno, zato so se najprej razvijale v okviru feminističnih skupin, inštitutov in civilne družbe. V našem prostoru pa je zlasti tesno sodelovanje feminističnih skupin in nekaterih inštitucij in redkih akademskih krogov, kar kasneje pripomoglo k temu, da so se razvile ženske študije in feministična teorija na magistrski in doktorski stopnji.
Danes so študije spola, kot so poudarile, še pod posebnim pritiskom, saj se tako imenovana gibanja proti teoriji spola krepijo po vsem svetu. Biljana Kotevska je opozorila na primere zamrznitve teh študij v nekaterih državah, ki jih kasneje nadomestile družinske študije. Če so v drugih državah napadi na študije spola bolj formalizirani, jih v Sloveniji izvajajo predvsem desne aktivistične politične opcije, še posebej ob kakšnih konkretnih dosežkih.
Odzivi na študije spola pa so odvisni tudi od povsem konkretnih političnih situacij. Branka Galić je delila izkušnje s Filozofske fakultete v Zagrebu, kjer je njen predmet Sociologija spola že od leta 2002 izbirni, a vsako leto beleži večje zanimanje, tudi s strani študentov drugih fakultet. V Splitu pa je bila njena izkušnja drugačna, saj je bila študentska populacija močno polarizirana.
Glede prihodnosti študijev spola so se sogovornice strinjale, da bo treba poiskati nove načine, kako te vsebine približati širši javnosti, krepiti pomen skupnosti, ki se je ves čas razvijala tudi v okviru študijev spola, premisliti tudi o določenih prilagoditvah. A ker so se študiji spola v zadnjih letih teoretično in raziskovalno okrepili, mednarodno povezali, bodo tudi bolj odporni na različne ovire in napade, so sklenile.
Dnevi enakosti spolov se bodo skozi celoten marec nadaljevali z vrsto predavanj, delavnic in razprav, ki osvetljujejo pomen enakosti spolov v akademskem in širšem družbenem kontekstu. V programu dogodkov bodo obravnavana številna pomembna aktualna vprašanja enakosti spolov, kot so npr. inovativne prakse žensk na podeželju, spolna vzgoja, spolno nadlegovanje, spolna neenakost v izobraževanju, in še veliko drugih.