STAznanost
Naravoslovje in tehnika

Na fakulteti za elektrotehniko bodo študenti razvijali robote za delo s čokoladnimi izdelki

Ljubljana, 31. marca - Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani se bodo v torek začeli dnevi industrijske robotike, namen katerih je študentom in širši javnosti približati industrijo. Dogodek bo potekal v obliki hekatona, kjer bodo študentske ekipe razvijale robote za prepoznavo in manipulacijo čokoladnih izdelkov.

Že 21. hekaton DIR25, ki ga organizira fakultetni laboratorij za robotiko, je namenjen študentom ljubljanske univerze, ki študirajo elektrotehniko, računalništvo in informatiko, strojništvo, matematiko in fiziko. Kot so sporočili s fakultete, pa se ga lahko udeležijo tudi drugi študenti, ne glede na predznanje.

Tekmovalne ekipe bodo potrebne kompetence dobile z udeležbo na delavnici, ki bo potekala prvi dan dogodka. Strokovnjaki iz industrije in raziskovalnih področij bodo takrat predstavili aktualni izziv, udeleženci pa se bodo spoznali z osnovami robotike in z varnostjo.

Letošnji izziv so v laboratoriju pripravili v sodelovanju s podjetjema INCOM in FPM Tech, povezan pa je s prepoznavo in manipulacijo čokoladnih izdelkov. Gre za aktualni izziv podjetja Leone.

Na hekatonu bo sodelovalo pet ekip. Kot je za STA pojasnil Janez Podobnik z laboratorija za robotiko, se bodo udeleženci spopadli z izzivom programiranja robotov, manipulacije izdelkov, načrtovanja robotskih prijemal, prepoznavanja objektov z uporabo robotskega vida in umetne inteligence, vzpostavljanja interakcije med človekom in robotom ter integracije varnostnih sistemov. Glavni cilj bo načrtovati napredno robotsko celico, ki bo omogočala delo s čokoladnimi izdelki.

"Dogodek predstavlja odlično priložnost za študente, da pridobijo praktične izkušnje iz robotike in se povežejo z industrijskimi partnerji," je dejal Podobnik.

Od torka popoldne do četrtka si bo v avli fakultete mogoče ogledati napredek ekip pri reševanju izziva. Robotski hekaton se bo zaključil v četrtek s predstavitvijo rešitev in razglasitvijo treh najboljših ekip, ki bodo prejele denarno nagrado - zmagovalna skupina v vrednosti 1000 evrov, drugouvrščena 700 evrov in tretjeuvrščena 300 evrov.

Hekaton na fakulteti poteka v okviru projekta Karierni mesec Elektrotehnike+, ki s paleto dogodkov in aktivnosti v aprilu spodbuja študente k pridobivanju praktičnih znanj ter jih usmerja k aktivnemu oblikovanju kariere že v času študija. S številnimi tematskimi dnevi bodo letos še dodatno osvetlili ključna področja v industriji, študentom pa bo tako omogočen vpogled v različna področja elektrotehnike, vse od industrijske robotike, umetne inteligence, kibernetske varnosti, metrologije do biomedicinske tehnike.