Ljubljana.
Knjige, knjižnica, knjižne police.
Foto: Katja Kodba/STA
Arhiv STA
Na prireditvi Generacije znanosti podelili priznanja za znanstvene dosežke
Ljubljana, 13. aprila - Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) je v okviru prireditve Generacije znanosti v četrtek v Atriju ZRC podelil priznanja najboljšim raziskovalkam in raziskovalcem. Nagrado zlati znak ZRC SAZU je prejela Simona Kralj-Fišer, srebrni znak Dejan Gabrovšek, zaslužni raziskovalec pa je postal Drago Perko.
Simona Kralj-Fišer na Biološkem inštitutu Jovana Hadžija ZRC SAZU vodi temeljni raziskovalni program Biodiverziteta: vzorci, procesi, predikcije in ohranjanje, v okviru katerega potekajo dolgoročne raziskave biotske pestrosti, so zapisali na spletni strani ZRC SAZU. Je vodja prebojnega projekta Spolno specifični materinski učinki: metodološke in podatkovne osnove za raziskovanje ekstremne spolne velikostne dvoličnosti.
S kombiniranjem klasičnih in najsodobnejših metod, kot so načrtovano gojenje, kvantitativna genetika, genomika, transkriptomika, epigenetika in mikrobiologija, raziskuje razlike med spoloma in spolno dvoličnost pri pajkih. Pod njenim vodstvom trenutno nastaja tudi eden prvih referenčnih genomov v slovenski znanosti.
Srebrni znak ZRC SAZU je prejel Dejan Gabrovšek, in sicer za doktorat z naslovom Slovenska zložena poved z vidika stopenj odvisnosti, ki je kot sveže jezikoslovno znanstveno delo ponudilo nove poglede na tipologijo slovenske zložene povedi ter bo uporabno tudi izhodišče za nekatera poglavja nove znanstvene slovnice slovenskega jezika.
Zaslužni raziskovalec ZRC SAZU je postal Drago Perko. Naziv so mu podelili zaradi njegovega večletnega odličnega raziskovalnega dela, vodenja Geografskega inštituta Antona Melika ter predanega in zavzetega udejstvovanja za dobrobit geografije, humanistike in ZRC SAZU. Kot avtor številnih znanstvenih člankov se je ukvarjal predvsem z regionalno geografijo, geografskimi informacijskimi sistemi, digitalno tematsko kartografijo in zemljepisnimi imeni.
Sodeloval je pri pripravi temeljnih geografskih knjižnih in kartografskih monografij o Sloveniji, in sicer Regionalnogeografska monografija Slovenije, Krajevni leksikon Slovenije, Geografski atlas Slovenije, prvi nacionalni atlas, in digitalni zemljevid Relief Slovenije.
Izjemno aktiven je bil tudi kot urednik znanstvenih revij in knjižnih zbirk, med drugim je član uredniškega odbora Acta geographica Slovenica. Deluje tudi kot član komisije za standardizacijo zemljepisnih imen.
Modri znak ZRC SAZU, ki ga podeljujejo strokovno-tehničnim sodelavcem, sta prejela Marko Jevnikar in Sonja Stamenković. Jevnikar je vodja tehnične službe, hišnik, vzdrževalec in, kot so zapisali na ZRC SAZU, "gospodar stavbe". Svoj poklic po njihovih navedbah že vrsto let opravlja z veseljem, predanostjo in občutkom odgovornosti.
Stamenković pa je priznanje prejela za svoj pomemben prispevek k razvoju Inštituta za raziskovanje krasa ZRC SAZU, kjer že od sredine 90. let kot tajnica z opravljanjem raznih administrativnih nalog lajša delo raziskovalcem.