STAznanost

Borovnica.
Logotip Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.
Foto: Boštjan Podlogar/STA
Arhiv STA

Naravoslovje in tehnika

Letošnjih 5 minut za merjenja v znamenju 150-letnice metrske konvencije

Ljubljana, 15. aprila - Na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko se danes začenja deseta izvedba dogodka 5 minut za merjenja. Letos bo v znamenju 150-letnice metrske konvencije, krovnega dokumenta na področju meroslovja. Na dvodnevnem dogodku bo mogoče tudi prek interaktivnih predstavitev pobliže spoznati merjenja na različnih področjih.

Obiskovalci bodo lahko med drugim izvedeli, kako je mogoče, da ima Slovenija enega najboljših temperaturnih in enega najboljših vlažnostnih laboratorijev na svetu, kaj metrologija sploh je ter zakaj države zanjo namenjajo tudi do štiri odstotke bruto domačega proizvoda, so sporočili s fakultete.

Odgovorili jim bodo na vprašanja, kaj sploh je metrska konvencija, zakaj razdaljo danes merimo v metrih namesto v pednjih, kako je zgrajen sistem enot in kakšno povezavo s stopinjami Celzija ima Boltzmannova konstanta.

Spoznati bo mogoče majhnost mikrokelvinov, naprave za merjenje 2000 stopinj Celzija in občutek pri toplotnem sevanju tako vroče peči. "Ogledali si boste lahko tudi neverjetne naprave za merjenje vlage v zraku, ki so spolirane tako gladko, da se jih molekule vode sploh ne primejo," so napovedali na fakulteti.

Obiskovalci si bodo lahko poleg tega med drugim ogledali termometre, ki merijo s pomočjo zvoka, in termometre, ki lahko na daljavo izmerijo temperaturo vrtečih se objektov. Kalibrirali bodo lahko svojo dlan in zanjo izdelali kalibracijski certifikat.

Metrsko konvencijo so leta 1875 v Parizu podpisali predstavniki 17 držav. Takrat je bil ustanovljen mednarodni urad za uteži in mere, hkrati pa so bili vzpostavljeni osnovni pogoji za poenotenje merskih enot in mednarodno primerljivost merjenj. To je predstavljalo pomemben korak k hitrejšemu in enotnejšemu razvoju gospodarstva, medicine, trgovine in znanosti.