ZDA.
Logotip programa Fulbright Specialist, ki ga podpira zunanje ministrstvo ZDA.
Foto: Fulbright Specialist Programme
Odprte prijave na razpis Fulbright Specialist za gostovanje ameriških strokovnjakov v Sloveniji
Ljubljana, 16. aprila - Slovenske ustanove lahko do 31. maja 2025 oddajo prijave na razpis v okviru programa Fulbright Specialist, ki omogoča gostovanje ameriških znanstvenikov in strokovnjakov na slovenskih institucijah. Program omogoča sodelovanje z ameriškimi strokovnjaki na projektih v trajanju od dveh do šestih tednov, so sporočili z ameriškega veleposlaništva v Sloveniji.
Namen prijavljenih projektov je izmenjava znanja ter spodbujanje trajnega sodelovanja med posamezniki in institucijami v ZDA in drugod po svetu, so zapisali na veleposlaništvu.
Prijave so odprte za visokošolske ustanove, vladne institucije, kulturne ustanove, nevladne organizacije ter zdravstvene in javnozdravstvene organizacije projekte, in sicer za projekte v trajanju od dveh do šestih tednov. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik veleposlaništva Jeremy Jewett, ameriška vlada krije stroške mednarodnega letalskega prevoza strokovnjaka ter dnevno nadomestilo. Slovenska gostiteljska ustanova pa je odgovorna za namestitev in lokalni prevoz med njegovim bivanjem.
Gostiteljske ustanove same oblikujejo cilje in dejavnosti projekta, možne projektne dejavnosti pa med drugim vključujejo izvajanje seminarjev, usposabljanj ali delavnic, svetovanje pri razvoju kadrov ali izobraževalnega osebja, pripravo akademskih ali strokovnih programov oz. učnega gradiva, predavanja na dodiplomski ali podiplomski ravni, sodelovanje pri strateškem ali institucionalnem načrtovanju ter izvajanje analiz potreb ali evalvacij projektov.
Program je prilagodljiv - slovenska ustanova lahko sama povabi določenega strokovnjaka, ki ga je identificirala, ali pa - če še nima obstoječe povezave - izrazi zanimanje za določeno področje, nato pa se na ameriški strani poišče primernega kandidata.
Med preteklimi projekti Fulbright Specialist v Sloveniji so bili vključevanje študentov in javnosti v vesoljsko pravo s strokovnjakinjo za vesoljsko pravo Rebecco Bresnik iz Nase, ozaveščanje o gozdnih požarih v naravi in okrevanje po požarih z Ericom Knappom, raziskovanje umetne inteligence v izobraževanju z Jordanom Mroziakom ter razvoj izobraževanja na področju pediatrične intenzivne nege z Donaldom Shaffnerjem iz bolnišnice Johns Hopkins.
Iskalna baza podatkov o ameriških strokovnjakih, ki so v okviru tega programa že sodelovali v Sloveniji je na voljo na naslednji povezavi sta.si/qietJq.
Kot je pojasnil Jewett, se v redkih primerih lahko isti strokovnjak v okviru programa vrne še enkrat za obdobje od dveh do šestih tednov, vendar je program praviloma namenjen le eni kratkoročni izmenjavi.
Prijave slovenskih upravičenih ustanov so odprte do 31. maja 2025, odločitve pa se sprejemajo sproti. Projekti se lahko začnejo po 31. juliju 2025 in morajo biti zaključeni najkasneje do 30. septembra 2026, so zapisali na veleposlaništvu.
Več informacij o programu Fulbright Specialist je na voljo na povezavi https://fulbrightspecialist.worldlearning.org.
Kot so še sporočili z veleposlaništva, sta trenutno poleg programa Specialist odprta tudi razpisa za akademski štipendiji Fulbright - Visiting Scholar in Foreign Student. Program Fulbright Visiting Scholar je namenjen slovenskih podoktorskim raziskovalcem, ki želijo eno študijsko obdobje raziskovati ali predavati na ameriški akademski instituciji, program Fulbright Foreign Student pa slovenskih doktorskim študentom ponuja možnost, da en ali dva semestra raziskujejo v okviru svojega doktorskega študija v ZDA.
Rok za prijavo za obe štipendiji je 30. junij 2025, izmenjave pa bodo potekale med avgustom 2026 in majem 2027.