STAznanost

Portorož, GH Bernardin.
Konferenca Dnevi slovenske informatike.
Dogodka se je udeležilo 8 izbranih ekip.
Foto: Arnes

Medicina in zdravje

Zmagovalci Arnesovega HackathONa razvili optimizacijo proizvodnje bioloških zdravil

Portorož, 19. aprila - V Grand Hotelu Bernardin Portorož je v torek potekal drugi krog Arnesovega vseslovenskega HackathONa, na katerem je slavila ekipa Ekipa42. S svojo rešitvijo je naslovila izziv zdravja in dobrega počutja in razvila optimizacijo proizvodnje bioloških zdravil, so sporočili organizatorji.

Portorož, GH Bernardin. Konferenca Dnevi slovenske informatike. Nagovor državne sekretarke Aide Kamišalić Latifić z ministrstva za digitalno preobrazbo. Foto: Arnes

Portorož, GH Bernardin.
Konferenca Dnevi slovenske informatike.
Nagovor državne sekretarke Aide Kamišalić Latifić z ministrstva za digitalno preobrazbo.
Foto: Arnes

Portorož, GH Bernardin. Konferenca Dnevi slovenske informatike. Finalne ekipe so predstavile svoje rešitve, ki naslavljajo UNESCO cilje trajnostnega razvoja. Foto: Arnes

Portorož, GH Bernardin.
Konferenca Dnevi slovenske informatike.
Finalne ekipe so predstavile svoje rešitve, ki naslavljajo UNESCO cilje trajnostnega razvoja.
Foto: Arnes

Portorož, GH Bernardin. Konferenca Dnevi slovenske informatike. Delavnica javnega nastopanja, ki sta jo vodila mentorja iz Zavoda za in proti. Foto: Arnes

Portorož, GH Bernardin.
Konferenca Dnevi slovenske informatike.
Delavnica javnega nastopanja, ki sta jo vodila mentorja iz Zavoda za in proti.
Foto: Arnes

Letošnji HackathON je potekal pod sloganom Poleti v prihodnost z odprto znanostjo in superračunalništvom. Poseben izziv je bil tudi vesoljski izziv, saj je Slovenija v začetku leta postala polnopravna članica Evropske vesoljske agencije.

V prvem krogu je sodelovalo več kot 100 tekmovalcev v 28 ekipah, osem ekip in tako 32 tekmovalcev pa se je uvrstilo v drugi krog. Zmagala je ekipa Ekipa 42, ki jo sestavljajo Matej Urbančič, Gašper Jalen, Barbara Knez in Miha Radež, študenti Fakultete za matematiko in fiziko ter Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Njihova rešitev je naslavljala izziv zdravja in dobrega počutja, v sklopu katerega so predlagali uporabo digitalnih dvojčkov za optimizacijo proizvodnje bioloških zdravil in jo tudi testno predstavili v svoji rešitvi.

Drugo mesto so si prislužili tekmovalci ekipe 5 prijateljev, in sicer Martin Malenšek, Urša Vavpotič, Žiga Klun, Vid Gantar in Fedja Močnik, študenti Fakultete za računalništvo in informatiko ter Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. Na HackathONu so se ukvarjali z vprašanjem omejevanja širjenja gozdnih požarov, ki bi jih lahko krotili z uporabo semantične segmentacije satelitskih podatkov, obdelanih s pomočjo superračunalnika.

Tretje mesto pa je osvojila ekipa DPR, ki so jo sestavljali člani Jakob Adam Šircelj, Gašper Pistotnik ter Martin Korelič. Njihova rešitev se je spopadala z izzivom krčenja gozdov in nadzora nad območji, kjer krčenje gozdov predstavlja resen problem. Z uporabo satelitskih podatkov in umetne inteligence bi procese krčenja gozdov lažje spremljali in bolje naslavljali.

Dogodek, ki je potekal v okviru konference Dnevi slovenske informatike, je Akademska in raziskovalna mreža Slovenije (Arnes) organizirala v sodelovanju s Slovenskim društvom Informatika, ministrstvom za digitalno preobrazbo, ministrstvom za javno upravo, Fakulteto za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani in drugimi partnerji. Potekal je tudi pod častnim pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za Unesco.