STAznanost

Kisovec.
Začetek gradbenih del v stavbi Centra za razvoj, demonstracije in usposabljanje za brezogljične tehnologije v Kisovcu.
Foto: Arhiv Kemijskega inštituta

Naravoslovje in tehnika

Stekla gradnja Centra za razvoj, demonstracije in usposabljanje za brezogljične tehnologije

Ljubljana/Zagorje ob Savi, 24. aprila - Na podlagi ta mesec pridobljenega gradbenega dovoljenja so se v naselju Kisovec v občini Zagorje ob Savi začela gradbena dela za ureditev Centra za razvoj, demonstracije in usposabljanje za brezogljične tehnologije. S tem je bil dosežen pomemben mejnik v realizaciji investicije, so sporočili iz Kemijskega inštituta, ki je investitor in glavni upravljalec projekta.

Kisovec. Začetek gradbenih del v stavbi Centra za razvoj, demonstracije in usposabljanje za brezogljične tehnologije v Kisovcu. Foto: Arhiv Kemijskega inštituta

Kisovec.
Začetek gradbenih del v stavbi Centra za razvoj, demonstracije in usposabljanje za brezogljične tehnologije v Kisovcu.
Foto: Arhiv Kemijskega inštituta

Kisovec. Del ekipe sodelavcev Centra za razvoj, demonstracije in usposabljanje za brezogljične tehnologije v Kisovcu. Foto: Arhiv Kemijskega inštituta

Kisovec.
Del ekipe sodelavcev Centra za razvoj, demonstracije in usposabljanje za brezogljične tehnologije v Kisovcu.
Foto: Arhiv Kemijskega inštituta

Zaključena so prva pripravljalna in rušitvena dela, v teku pa so tudi javna naročila za dobavo vrhunske opreme s področja razvoja baterijskih in vodikovih tehnologij, s katero bosta opremljena oba laboratorija, so zapisali na inštitutu.

Kot so pojasnili, brezogljične tehnologije proizvajajo energijo ali opravljajo naloge brez neposrednih emisij ogljikovega dioksida ali drugih toplogrednih plinov v ozračje. Glavni cilj teh tehnologij je zmanjšati vpliv na okolje, predvsem zmanjšanje emisij, ki prispevajo k podnebnim spremembam. Temeljijo na uporabi obnovljivih virov energije, naprednih tehnik za shranjevanje energije in drugih inovativnih rešitvah, ki ne vključujejo izgorevanja fosilnih goriv.

Vzpostavitev centra z visoko tehnološko opremo bo po navedbah inštituta omogočila raziskave in inovacije na višjih ravneh tehnološke razvitosti, s tem pa hiter prenos inovacij v industrijo in vsakdanje življenje.

Vrednost investicije, ki se sofinancira iz sklada za pravični prehod, je približno 30 milijonov evrov.