Ljubljana.
Festival hrane za možgane: o krizi biodiverzitete in odgovorih nanjo z znanstveniki in znanstvenicami, ki ga pripravlja Univerza v Ljubljani.
Foto: Univerza v Ljubljani
Na Festivalu hrane za možgane o krizi biodiverzitete in odgovorih nanjo
Ljubljana, 12. maja - V organizaciji Univerze v Ljubljani (UL) se danes začenja Festivala hrane za možgane, ki poteka že drugo leto zapored. Na dogodkih v sklopu festivala bodo različni raziskovalci, študenti in drugi udeleženci razpravljali o krizi biodiverzitete ter poudarili pomen njenega varovanja in spodbujanja tako v urbanih središčih kot širše, so sporočili z UL.
Kot je izpostavila prorektorica UL za področje prenosa znanja, digitalizacije in trajnostnega razvoja Maja Klun, je festival, ki ga je UL prvič organizirala v lanskem letu, primer dobre prakse povezovanja visokošolskih in znanstvenoraziskovalnih institucij s širšim okoljem na področju trajnostne prihodnosti.
"Letošnja osrednja tema festivala je biodiverziteta, ki je v urbanih okoljih še poseben izziv," je izpostavila. Na dogodkih, ki jih ponuja festival, bodo po njenih besedah udeleženci spoznavali, kako lahko vsak posameznik prispeva k skrbi zanjo in k njenemu ohranjanju.
V sklopu festivala se bo med 12. in 15. majem zvrstilo več okroglih miz, razstav, ustvarjalnih in poučnih delavnic. Danes in v sredo bo tako v Centru Rog med 14. in 18. uro potekala delavnica botanične ilustracije pod vodstvom ilustratorke Sanje Žagar, na kateri bodo udeleženci lahko ustvarili svojo botanično ilustracijo v tehniki akvarela. Na Biotehniški fakulteti UL pa bo danes med 16. in 18. uro tudi interaktivna delavnica na temo načrtovanja in oskrbe zelenjavnega vrta.
V torek bodo ob 17. uri v Galeriji UL odprli razstavo na temo poljudnoznanstvene knjige Nobelovega nagrajenca Paula Nursa Kaj je življenje?, na kateri se bodo z znanstvenimi in domišljijskimi ilustracijami predstavili študenti in študentke Akademija za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani (UL ALUO). Razstava, ki je tudi del aktivnosti ob praznovanju 80-letnice UL ALUO, bo na ogled do 9. junija.
Hkrati bo na plakatih pred Rektoratom UL na ogled tudi razstava Ilustriranje nevidnega: oblikovanje za vključujočo družbo - Morski organizmi za ljudi z okvaro vida, ki je nastala v okviru projekta UL ALUO in opozarja na pomen vključujoče vizualne komunikacije.
V sredo bodo udeleženci v Slovenskem etnografskem muzeju lahko prisluhnili dvema okroglima mizama. Na prvi bodo strokovnjaki in strokovnjakinje razpravljali o iskanju sožitja med spodbujanjem biodiverzitete in kmetijstvom, na drugi pa o ukrepih prostorskega načrtovanja za krepitev biodiverzitete.
Na Biotehniški fakulteti UL bo isti dan med 15. in 19. uro potekala delavnica o ohranjanju lokalnih genskih virov prosa in ajde ter njuni pridelavi in uporabi. V četrtek pa se bo med 10. in 13. uro ob aktivaciji različnih čutil moč sprehoditi med medovitimi rastlinami v Botaničnem vrtu UL.
Na mednarodni dan biodiverzitete, ki poteka 22. maja in se letos osredotoča na povezovanje ukrepov za krepitev biodiverzitete s cilji trajnostnega razvoja, pa bo UL združila moči še z Mestno občino Ljubljana in njenim festivalom RaznoŽivo. Ob 18. uri bo v Kinodvorani Akademije za gledališče, radio, film in televizijo UL na ogled projekcija filma Divja Slovenija z diskusijo o pomenu naravoslovnih filmov v povezavi s prizadevanji za dvig družbene zavesti o nujnosti ohranjanja narave.
Festival hrane za možgane poteka v okviru projekta NOO ULTRA - Univerza v Ljubljani za trajnostni razvoj.