STAznanost
Knjige

Kultura - Nova svetovna zgodovina

Najnovejša mojstrovina slovitega intelektualca, pisca in profesorja Martina Puchnerja predstavlja zgodbo svetovnih civilizacij kot vznemirljiv preplet mešanja, deljenja in izposojanja. V njej med drugim spoznamo, kako so se umetniške oblike skozi stoletja selile na razne konce sveta in tako proizvedle brezčasne umetnine. Na potovanju skozi antično Grčijo, Ašokovo Indijo, kitajsko dinastijo Tang in številna druga obdobja avtor razkriva vozlišča, ki so spodbudila nastanek kulture in umetnosti ter iz nas naredila ljudi, kakršni smo danes.

V čem je smisel umetnosti? Zakaj bi nam moralo biti mar za preteklost? Čigava je kultura? Človeški rod si že več tisočletij prizadeva razumeti in posredovati dragoceno vednost o delovanju sveta in njegovem bistvu, torej o vprašanjih smisla in pomena našega obstoja, ki se živo odražajo v umetnosti, arhitekturi, religiji in filozofiji. Takšno prizadevanje vsekakor zahteva vključitev uvidov preteklih in drugih sodobnih kultur.

Avtor nam na primerih, ki segajo od Nefretetinega izgubljenega mesta in zlate dobe islama pa do nigerijskega gledališča Woleja Soyinke in modernistične poezije, nazorno prikaže, kako je stik različnih kultur že od nekdaj poganjal umetniško inovacijo, medtem ko je kulturni purizem večinoma zgolj spodkopaval napredek družb.

Puchner v Kulturi na privlačen, utemeljen in briljantno razumljiv način pojasnjuje, kako je kultura že od nekdaj igrala ključno vlogo pri posredovanju znanja, ki spodbuja napredek človeške civilizacije.