STAznanost
Knjige

Srednjeveške stenske poslikave - Nove perspektive in raziskovalni pristopi

Srednjeveško stensko slikarstvo predstavlja enega najdragocenejših sklopov umetnostne dediščine in je izjemno pomemben vir za študij kulture časa in prostora, vsakdanjega življenja, verovanj, rekonstrukcijo religioznih praks in včasih celo zgodovinskih dogodkov. Še tako fragmentarni ostanki srednjeveških stenskih poslikav so poleg tega tudi pomembno metodološko sredstvo za rekonstrukcijo gradbene zgodovine stavb.

Monografija ('Srednjeveške stenske poslikave. Nove perspektive in raziskovalni pristopi') prinaša 12 študij raziskovalcev iz širšega evropskega prostora o izbranih srednjeveških stenskih poslikavah od konca 12. do sredine 15. stoletja, prav tako pa se posveča njihovi recepciji v 20. stoletju in s tem prinaša pomemben vpogled tudi v doslej večkrat spregledano področje interpretacije in instrumentalizacije srednjeveške umetnosti v 20. stoletju. Prispevki ponujajo več novih datacij in atribucij, številna nova odkritja s področja ikonografije, slogovnih povezav, vzorov, prehajanja umetnikov in delavnic, naročniškega ozadja in recepcije, odpirajo pa tudi nekatera nova vprašanja in razkrivajo sodobne metodološke pristope k raziskovanju tega dragocenega umetnostnega gradiva.

Nekaj raziskav sega tudi na področje tehničnih analiz srednjeveških stenskih poslikav ter njihovega restavriranja in konserviranja. Za celostno razumevanje umetnine namreč ni dovolj le njeno ikonografsko in slogovno ovrednotenje, marveč tudi vpogled v njeno materialno realnost.