STAznanost
Knjige

Regulacija cen naftnih derivatov v Sloveniji in njena učinkovitost pri obvladovanju energetske krize

Regulacija cen naftnih derivatov je že dolgo v središču gospodarske politike in raziskav še zlasti v gospodarstvih, kjer stroški energije igrajo ključno vlogo pri oblikovanju gospodarske stabilnosti in rasti. Kompleksnost tega vprašanja je poudarjena z medsebojnim vplivom globalnih tržnih dinamik, domačih regulativnih okvirov in socioekonomskih vplivov, ki izhajajo iz nihanj cen energije. Ta monografija se poglobi v zapletenosti regulacije cen v sektorju naftnih derivatov, s posebnim poudarkom na Sloveniji in ob upoštevanju širšega konteksta Evropske unije (EU). Predstavljena analiza ni le refleksija slovenskih regulativnih praks, temveč tudi prispevek k trajajoči razpravi o učinkovitosti in posledicah regulacije cen na podobnih trgih po svetu.

Znanstvena monografija vsebuje sedem poglavij. V prvem delu predstavimo regulacijo cen v ekonomski
teoriji s poudarkom na njeni uporabi tako na monopolnih kot na konkurenčnih trgih. Temu sledi predstavitev razlogov za njeno uveljavitev ter njene omejitve.

V drugem poglavju predstavljamo regulacijo cen naftnih derivatov v Sloveniji, strukturo maloprodajne cene naftnih derivatov ter mehanizem obstoječe uredbe o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov.

V tretjem poglavju predstavljamo cenovnoregulativne vidike na tujih trgih, ocenimo povprečne marže po državah EU ter navedemo primere dobrih praks regulacije.

V četrtem poglavju empirično analiziramo dejavnike, ki vplivajo na maloprodajne cene goriv v Sloveniji v obdobju deregulacije.

V petem poglavju analiziramo učinkovitost regulacije naftnih derivatov v Sloveniji ter njeno učinkovitost pri obvladovanju energetske krize. To poglavje vsebuje tudi primerjalno analizo regulativnih pristopov v Sloveniji in v drugih državah EU.

V šestem poglavju podamo predlog dopolnitve mehanizma oblikovanja cen določenih naftnih derivatov, vključno z izračunom marže, ki si prizadeva uravnotežiti tržno učinkovitost s socialno blaginjo.

V sedmem poglavju povzemamo glavne ugotovitve monografije in jih ovrednotimo v širšem makroekonomskem pogledu.