STAznanost
Knjige

Women in Politics in Western Balkan Countries

Knjiga 'Ženske v politiki v državah Zahodnega Balkana' (Women in Politics in Western Balkan Countries) prinaša komparativno analizo treh izbranih študijev primerov (tranzicijskih držav) Zahodnega Balkana (Makedonija, Srbija in Hrvaška) s ciljem pojasniti vzroke za nizko prisotnost žensk v strukturah političnega odločanja.

V knjigi je posebna pozornost posvečena predvsem prisotnosti žensk v politiki, vpliv družbeno-gospodarskih, kulturnih in institucionalnih dejavnikov na položaj žensk v javni in zasebni sferi kakor tudi vpliv procesov globalizacije in evropeizacije na pozitivne premike v teh državah.

Izhajajoč iz ustrezno izbranih teoretičnih konceptov, kot so: prisotnost, spol, konstruktivizem in teorije institucionalizma racionalnih volitev, kulturološki koncept ... knjiga je usmerjena k raziskovanju vplivov, vzročno-posledičnih zvez in moči določenih dejavnikov na prisotnosti žensk v politiki v treh državah Zahodnega Balkana. Prav tako se v knjigi pri proučevanju tranzicijskega prehoda iz socializma/postsocializma k demokraciji uporablja dinamičen pristop proučevanja sprememb v družbeno-političnem kontekstu. V obsežno poglobljeno analizo so predstavljene kompleksne povezanosti institucionalnih, družbeno-gospodarskih in kulturnih dejavnikov.

Čeprav so posocialistične države uvedle številne demokratične institucije pa se družbena neenakost še vedno izraža (med drugim tudi) v neenaki zastopanostjo obeh spolov v političnem življenju. Te države se v veliki meri soočajo s problemi uvajanja in še posebej dejanskega delovanja mehanizmov zagotavljanja enakih možnosti, katere priporočajo ali celo zahtevajo mednarodne organizacije kot so npr. SE, OVSE, OZN in EU. V teh državah je treba sprejeti ukrepe za odpravo tradicionalnih predstav o družbenih vlogah moških in žensk, z namenom preseganja prevladujočih stereotipov, ki so tudi glavne ovire pri vključevanju žensk v politiko.