STAznanost
Knjige

Petindvajset let lokalne samouprave v Republiki Sloveniji

Zbornik je tako konglomerat dvajsetih avtorjev, ki vsak s svojega vidika obravnava delovanje lokalne samouprave v Republiki Sloveniji. Zbornik je namenjen najširši strokovni javnosti s področja družboslovja in humanistike ter vsem, ki se v praksi ukvarjajo ali srečujejo s to problematiko, pa tudi vsem tistim, ki jih to posebno avtonomno področje (laično) zanima.

Ustava Republike Slovenije iz leta 1991 je zagotovila lokalno samoupravo vsem prebivalcem Republike Slovenije, s čimer se je le-ta pridružila sodobnim državam v Evropi in zunaj nje, ki priznavajo neposredno in posredno pravico državljanov, da sodelujejo pri upravljanju lokalnih zadev javnega značaja. Lokalne skupnosti so tako eden glavnih stebrov vsake demokratične države, pravica državljanov (občanov), da sodelujejo pri upravljanju javnih lokalnih zadev, pa eno od temeljnih demokratičnih načel. Poleg Ustave Republike Slovenije, s pomembnim poudarkom na področju lokalne samouprave, je bil naslednji odločilen korak sprejem krovnega zakona o lokalni samoupravi decembra 1993; izvedbeni temelji za izpeljavo reforme lokalne samouprave pa so bili postavljeni s sprejemom Zakona o referendumu za ustanovitev občin leta 1994. Lokalna samouprava je tako v novi podobi začela delovati januarja 1995.

Zbornik "Petindvajset let lokalne samouprave v Republiki Sloveniji" je nastal kot obeležje omenjenega jubileja; za njegovo nastajanje pa so zaslužni najuglednejši strokovnjaki slovenske lokalne samouprave s politološkega, zakonodajnega, ustavnega in upravnega področja. Posebno dodano vrednost zborniku prinašajo policy prispevki, ki so jih prispevali praktiki, torej sedanji ali pretekli župani slovenskih občin.